Alfa Laval

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
1,22%2,50 SEK208,00324 071 356

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Alfa Laval är en ledande svensk leverantör av specialprodukter och processtekniska lösningar för värmeöverföring, separering och flödeshantering. Bolagets produkter ämnar hjälpa kunderna att förbättra prestandan i befintliga system. Alfa Laval återfinns inom samtliga globala regioner och grundades ursprungligen 1883. Idag har bolaget sitt huvudkontor beläget i Lund.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Tom Eriksson2017-08-10+10000
Peter Jonas Leifland2017-05-04-26276
Peter Jonas Leifland2017-05-04-3724
Tom Eriksson2017-04-28+12000
Tom Johan Eriksson2016-11-02+19600
Tom Johan Eriksson2016-11-02+19600
JOAKIM VILSON2016-11-01-6520
JOAKIM VILSON2016-11-01+6520
GARCIA LANTZ, BROR2016-06-07+100
GARCIA LANTZ, BROR2016-06-07+100
GROTTE, GABRIELLA2016-04-28+300
Erixon, Tom2016-04-27+7800
Frank, Arne2016-04-26+10000
Pahlén Åklundh, Susanne2016-04-26+1000
Erixon, Tom2016-03-01+7500
Adlerton, Emma2016-02-11+1000
Frank, Arne2016-02-11+20000
Pahlén Åklundh, Susanne2016-02-02+1000
WAHLGREN, MIKAEL2015-11-27-1000
Litzén, Ulla2015-11-13+13400

Kort om bolaget

TickerALFA
ListaLarge Cap Stockholm
SektorerIndustrials / Industrial Goods & Services
VDTom Erixon
OrdförandeAnders Narvinger
Noteringsdatum2002-05-17
Hemsidahttp://www.alfalaval.com/

Kalender & rapporter

2018-01-30Årsredovisning 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Tetra Laval B.V.29,10%29,10%
Alecta Pensionsförsäkring5,70%5,70%
Swedbank Robur Fonder5,10%5,10%
AMF - Försäkring Och Fonder3,00%3,00%
Foundation Asset Management1,60%1,60%

Om aktien

Börsvärde MSEK87 247
Antal aktier TSEK419 456
30 dagar antal i snitt1 561 794
30 dagar omsatt i snitt TSEK324 071
Högsta 12 mån216,50
Lägsta 12 mån132,40
Direktavkastning %2,04
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2009-04-21

Nyckeltal

P/E38,12
P/S2,45
P/B (kurs/eget kapital)4,30
Omsättning per aktie SEK84,95
EPS (vinst per aktie) SEK5,46
Eget kapital/aktie SEK48,34
ROE %0,00
Soliditet %1,02
Rörelsemarginal %0,08

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK35 634 000
Rörelseresultat TSEK2 989 000
Resultat efter finansnetto TSEK3 325 000
Årets resultat TSEK2 312 000
Eget kapital20 276 000
Anläggningstillgångar TSEK4 940 000
Kassa och bank TSEK2 619 000
Omsättningstillgångar TSEK19 956 000
Långfristiga skulder TSEK17 952 000
Kortfristiga skulder TSEK15 150 000

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
1,76%2,31%13,41%20,09%37,93%55,57%36,75%81,66%
204,40203,30183,40173,20150,80133,70152,10114,50