Styrelse & Ledning

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Anna Hallberg
Styrelseledamot
Affärsområdeschef - Projekt
Affärsområdeschef - Fastighet
Affärsområdeschef - Transaktion och etablering
Affärsområdeschef – Affärsutveckling
HR-Chef

Atrium Ljungberg

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,00%0,00 SEK135,601 730 293

Bolagsbeskrivning Visa hela bolagsbeskrivning

Atrium Ljungberg är ett av Sveriges största börsnoterade fastighetsbolag som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter. Bolaget fokuserar på att utveckla attraktiva stadsmiljöer med blandat innehåll såsom kontor, handel, boende, service, kultur och utbildning. 

På så sätt skapar Atrium Ljungberg platser där det är attraktivt för människor att vara idag och i morgon. Bolaget är positionerat i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala och har idag ett fastighetsvärde på 40 miljarder kronor.  

Se hela bolagspresentationen

Forum - Senaste inlägg Gå till Forumet

Insiderlista Visa all insiderhandel

PersonDatumTransaktion
Simon De Chateau2017-12-19+11500
Helena Martini2017-11-29+200
Annica Ånäs2017-11-22+1000
Annica Ånäs2017-09-13+1366
Annica Ånäs2017-09-07+134
Angela Berg2017-09-06+200
Tagehus Holding AB2017-08-16+100000
Monica Fallenius2017-07-31+4100
Linus Kjellberg2017-05-10+250
Helena Martini2017-03-08+100
Johan Ljungberg2016-12-20+190000
Tagehus Holding AB2016-12-20-380000
Tagehus Holding AB2016-12-15+175656
Tagehus Holding AB2016-12-09+41093
Annica Ånäs2016-12-08+400
Annica Ånäs2016-12-08+400
Tagehus Holding AB2016-12-06+144402
Annica Ånäs2016-11-11+500
Helena Martini2016-11-09+100
Helena Martini2016-11-02+100

Kort om bolaget

TickerATRLJ B
ListaLarge Cap Stockholm
SektorerFinancials / Real Estate
VDAnnica Ånäs
OrdförandeJohan Ljungberg
Noteringsdatum1998-10-06
Hemsidahttp://al.se/

Strategi & Mål Strategi & Mål

Atrium Ljungberg strategi fokuserar på att utveckla miljöer för handels- och kontorsverksamheter, med möjligheten till att komplettera med boende, service, utbildning och kontor.

Se hela Strategi & Mål

Kalender & rapporter

2018-02-16Årsredovisning 2017
2018-03-28Bolagsstämma 2017
2018-04-20Delårsrapport 2018-Q1
2018-07-11Delårsrapport 2018-Q2
2018-10-19Delårsrapport 2018-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Fam Ljungberg22,00%29,00%
Konsumentföreningen Sthlm.29,20%23,00%
Fam Holmström12,60%19,50%
Carnegie Fonder6,90%5,40%
Ömsesidiga pensionsbolaget Varma6,10%4,80%

Om aktien

Börsvärde MSEK17 548
Antal aktier TSEK133 221
30 dagar antal i snitt12 776
30 dagar omsatt i snitt TSEK1 730
Högsta 12 mån153,20
Lägsta 12 mån127,80
Direktavkastning %2,91
Utdelning SEK3,95 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-04-06

Nyckeltal

P/E6,74
P/S8,40
P/B (kurs/eget kapital)1,12
Omsättning per aktie SEK16,64
EPS (vinst per aktie) SEK20,12
Eget kapital/aktie SEK125,18
ROE %0,00
Soliditet %25,55
Rörelsemarginal %0,63

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK2 150 000
Rörelseresultat TSEK1 348 000
Resultat efter finansnetto TSEK3 436 000
Årets resultat TSEK2 681 000
Eget kapital16 176 000
Anläggningstillgångar TSEK36 054 000
Kassa och bank TSEK276 000
Omsättningstillgångar TSEK633 000
Långfristiga skulder TSEK18 095 000
Kortfristiga skulder TSEK2 730 000

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
0,89%0,44%-4,37%-2,87%4,07%-0,29%15,11%57,77%
134,40135,00141,80139,60130,30136,00117,8085,95