Episurf Medical

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-2,59%-0,14 SEK5,26211 390

Bolagsbeskrivning Visa hela bolagsbeskrivning

Episurf Medical grundades 2009 och erbjuder människor med smärtsamma ledskador ett aktivare och friskare liv genom skräddarsydda behandlingsalternativ. Bolaget sätter patienten i centrum för design av implantat och kirurgiska instrument.
 

Genom att kombinera avancerad 3D-bildteknik med den senaste tillverkningstekniken anpassar Episurf inte bara varje implantat utan även de kirurgiska instrumenten till patientens unika skada och anatomi.

Se hela bolagspresentationen

Forum - Senaste inlägg Gå till Forumet

Insiderlista Visa all insiderhandel

PersonDatumTransaktion
Serendipity Ixora AB (publ)2017-11-10-983607
Pål Ryfors2017-11-10+983607
Sten Fredrik Zetterberg2017-08-21+3200
Ladan Amiri2017-08-21+21350
Göran Martinsson2017-08-21+25550
Veronica Wallin2017-08-21+12350
Ladan Amiri2017-08-21+8000
Göran Martinsson2017-08-21+8000
Nina Jeanette Ekgren Spångberg2017-08-21+37450
Veronica Wallin2017-08-21+6400
Pål Ryfors2017-08-21+30950
Sten Fredrik Zetterberg2017-08-21+14450
Nina Jeanette Ekgren Spångberg2017-08-21+8000
Pål Ryfors2017-08-21+15000
Dennis Stripe2017-06-15+11500
Laura Shunk2017-06-07+10750
NINA JEANETTE EKGREN SPÅNGBERG2017-04-03+7000
Serendipity Ixora AB2017-03-14+2822563
Aktiebolaget Gile Medicinkonsult2017-03-13+14500
Aktiebolaget Gile Medicinkonsult2017-03-13+25000

Kort om bolaget

TickerEPIS B
ListaSmall Cap Stockholm
SektorerHealth Care
VDPål Ryfors
OrdförandeDennis D. Stripe
Noteringsdatum2010-11-05
Hemsidahttp://episurf.com/sv/investors/

Strategi & Mål Strategi & Mål

Episurf Medicals målsättning är att införa patientunika behandlingsmetoder som en ny standard inom ortopedin.

Se hela Strategi & Mål

Kalender & rapporter

2018-02-23Årsredovisning 2017
2018-04-09Bolagsstämma 2017
2018-04-27Delårsrapport 2018-Q1
2018-07-20Delårsrapport 2018-Q2
2018-10-26Delårsrapport 2018-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Serendipity Ixora AB15,30%32,30%
Pål Ryfors3,30%6,90%
LMK FORWARD AB3,20%2,30%
Swedbank2,70%1,90%
Avanza Pension4,60%3,20%

Om aktien

Börsvärde MSEK127
Antal aktier TSEK30 549
30 dagar antal i snitt40 110
30 dagar omsatt i snitt TSEK211
Högsta 12 mån13,72
Lägsta 12 mån5,00
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-05-23

Nyckeltal

P/E-1,36
P/S34,88
P/B (kurs/eget kapital)1,72
Omsättning per aktie SEK0,10
EPS (vinst per aktie) SEK-3,87
Eget kapital/aktie SEK2,01
ROE %0,00
Soliditet %1,03
Rörelsemarginal %-25,66

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK2 405
Rörelseresultat TSEK-61 708
Resultat efter finansnetto TSEK-61 667
Årets resultat TSEK-61 667
Eget kapital48 698
Anläggningstillgångar TSEK382
Kassa och bank TSEK42 300
Omsättningstillgångar TSEK47 349
Långfristiga skulder TSEK10
Kortfristiga skulder TSEK11 596

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
1,94%-14,47%-21,49%-12,33%-2,59%-59,17%-73,98%-58,85%
5,166,156,706,005,4012,8820,2112,78

Antal implantat

2017
Antal implantat