Hexatronic Group

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-0,76%-0,50 SEK65,501 955 538

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Hexatronic är specialiserade inom fiberkommunikation. Bolaget utvecklar, marknadsför och levererar produkterna till en bred bas av kunder, främst inom Norden och Europa. Hexatronic säljer sina produkter till exempelvis produktägare, nätägare, återförsäljare och systemintegratörer. En viss del av produktutvecklingen sker även i samarbete med andra ledande leverantörer på global nivå. Huvudkontoret ligger i Göteborg.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Mark Howard Shay2017-08-28+1000
Henrik Larsson Lyon2017-08-24-50000
Henrik Larsson Lyon2017-08-24-50000
Thomas Andersen2017-07-05+3000
Mark Howard Shay2017-05-04+541
Paul Bailey2017-03-02+500
Anna Bailey2017-03-01+1000
Anna Bailey2017-03-01+1000
HÅKAN BÄCKSTRÖM2017-02-02+15000
MAGNUS ANGERMUND2017-02-02+12000
HENRIK LARSSON LYON2017-02-02+15000
ROBERT LINDBERG2017-02-02+6000
Anna Bailey2017-02-02+7000
Thomas Andersen2017-02-02+12500
HÅKAN BÄCKSTRÖM2016-12-22+154000
MARK SHAY2016-12-16+2600
HÅKAN BÄCKSTRÖM2016-11-21-63550
HÅKAN BÄCKSTRÖM2016-11-18-13450
ROBERT LINDBERG2016-11-10-4500
ROBERT LINDBERG2016-11-10-500

Kort om bolaget

TickerHTRO
ListaSmall Cap Stockholm
SektorerTechnology
VDHenrik Larsson Lyon
OrdförandeAnders Persson
Noteringsdatum2011-06-23
Hemsidahttp://www.hexatronicscandinavia.se

Kalender & rapporter

2018-02-22Årsredovisning 2017
2018-04-19Bolagsstämma 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Accendo Capital12,90%12,90%
Jonas Nordlund8,30%8,30%
Göran Nordlund privat och via bolag5,40%5,40%
Fondita 5,00%5,00%
Martin Åberg och Erik Selin via Chirp4,90%4,90%

Om aktien

Börsvärde MSEK2 360
Antal aktier TSEK36 172
30 dagar antal i snitt30 027
30 dagar omsatt i snitt TSEK1 956
Högsta 12 mån75,00
Lägsta 12 mån28,40
Direktavkastning %0,46
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2009-12-21

Nyckeltal

P/E52,40
P/S2,48
P/B (kurs/eget kapital)7,33
Omsättning per aktie SEK24,63
EPS (vinst per aktie) SEK1,25
Eget kapital/aktie SEK8,32
ROE %0,00
Soliditet %0,70
Rörelsemarginal %0,07

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK890 896
Rörelseresultat TSEK62 906
Resultat efter finansnetto TSEK55 108
Årets resultat TSEK42 102
Eget kapital300 841
Anläggningstillgångar TSEK80 505
Kassa och bank TSEK51 051
Omsättningstillgångar TSEK431 311
Långfristiga skulder TSEK80 127
Kortfristiga skulder TSEK224 192

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-5,42%-0,38%27,18%45,56%77,03%96,70%247,77%4 369,07%
69,2565,7551,5045,0037,0033,3018,831,47