H&M

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-2,76%-5,60 SEK197,001 818 087 848

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Hennes & Mauritz är en svensk detaljhandelskedja. Bolagets affärsidé är att erbjuda mode och kvalitet till bästa pris på ett hållbart sätt. I koncernen ingår förutom H&M, varumärkena COS, Monki, Weekday, Cheap Monday, & Other Stories samt H&M Home. H&M har idag verksamhet i alla globala regioner. H & M grundades i Sverige år 1947 och är noterat på Nasdaq Stockholm, med huvudkontor i Stockholm.

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Christoffer Bergfors2017-07-17+3000
Martino Pessina2017-07-17+2911
Daniel Herrmann2017-07-07+2100
Daniel Herrmann2017-07-07+2100
Ramsbury Invest AB2017-07-06+690155
Ramsbury Invest AB2017-07-05+679887
Ramsbury Invest AB2017-07-04+2508298
Daniel Claesson2017-07-03+2360
Ramsbury Invest AB2017-07-03+520000
Ramsbury Invest AB2017-06-29+1600000
Ramsbury Invest AB2017-05-24+1000000
Ramsbury Invest AB2017-05-23+1900000
Ramsbury Invest AB2017-05-22+350250
Ramsbury Invest AB2017-05-19+769816
Ramsbury Invest AB2017-05-17+1351471
Ramsbury Invest AB2017-05-16+1762946
Ramsbury Invest AB2017-05-15+1885583
Ramsbury Invest AB2017-05-12+500000
Ramsbury Invest AB2017-05-11+2500000
Ramsbury Invest AB2017-05-10+2500000

Kort om bolaget

TickerHM B
ListaLarge Cap Stockholm
SektorerConsumer Services / Retail
VDKarl-Johan Persson
OrdförandeStefan Persson
Noteringsdatum1998-10-06
Hemsidahttp://www.hm.com/

Kalender & rapporter

2018-01-31Årsredovisning 2017
2018-05-08Bolagsstämma 2017
2018-06-28Delårsrapport 2018-Q2

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
State Street Bank and Trust Omnibus 3,30%1,60%
Swedbank Robur fonder2,10%1,00%
Stefan Persson and family39,90%70,80%
Lottie Tham5,40%2,60%

Om aktien

Börsvärde MSEK287 314
Antal aktier TSEK1 655 072
30 dagar antal i snitt9 256 172
30 dagar omsatt i snitt TSEK1 818 088
Högsta 12 mån276,90
Lägsta 12 mån194,20
Direktavkastning %4,95
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2009-05-05

Nyckeltal

P/E17,49
P/S1,70
P/B (kurs/eget kapital)5,32
Omsättning per aktie SEK131,63
EPS (vinst per aktie) SEK11,26
Eget kapital/aktie SEK41,92
ROE %0,00
Soliditet %1,21
Rörelsemarginal %0,12

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK192 267 000
Rörelseresultat TSEK23 823 000
Resultat efter finansnetto TSEK24 039 000
Årets resultat TSEK18 636 000
Eget kapital61 236 000
Anläggningstillgångar TSEK38 693 000
Kassa och bank TSEK9 446 000
Omsättningstillgångar TSEK50 663 000
Långfristiga skulder TSEK5 638 000
Kortfristiga skulder TSEK31 705 000

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-3,81%-8,37%-6,99%-10,09%-22,26%-26,57%-35,85%-6,19%
204,80215,00211,80219,10253,40268,30307,10210,00