H&M

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-2,01%-2,84 SEK138,66932 775 968

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Hennes & Mauritz är en svensk detaljhandelskedja. Bolagets affärsidé är att erbjuda mode och kvalitet till bästa pris på ett hållbart sätt. I koncernen ingår förutom H&M, varumärkena COS, Monki, Weekday, Cheap Monday, & Other Stories samt H&M Home. H&M har idag verksamhet i alla globala regioner. H & M grundades i Sverige år 1947 och är noterat på Nasdaq Stockholm, med huvudkontor i Stockholm.

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Adam Gustav Karlsson2018-02-22+3250
Ramsbury Invest AB2017-12-19+4500000
Ramsbury Invest AB2017-12-18+8500000
Ramsbury Invest AB2017-12-15+7000000
Ramsbury Invest AB2017-10-02+356000
Ramsbury Invest AB2017-09-29+2000000
Ramsbury Invest AB2017-09-28+2000000
Christoffer Bergfors2017-07-17+3000
Martino Pessina2017-07-17+2911
Daniel Herrmann2017-07-07+2100
Daniel Herrmann2017-07-07+2100
Ramsbury Invest AB2017-07-06+690155
Ramsbury Invest AB2017-07-05+679887
Ramsbury Invest AB2017-07-04+2508298
Daniel Claesson2017-07-03+2360
Ramsbury Invest AB2017-07-03+520000
Ramsbury Invest AB2017-06-29+1600000
Ramsbury Invest AB2017-05-24+1000000
Ramsbury Invest AB2017-05-23+1900000
Ramsbury Invest AB2017-05-22+350250

Kort om bolaget

TickerHM B
ListaLarge Cap Stockholm
SektorerConsumer Services / Retail
VDKarl-Johan Persson
OrdförandeStefan Persson
Noteringsdatum1998-10-06
Hemsidahttps://about.hm.com/sv/investors.html

Kalender & rapporter

2018-03-27Delårsrapport 2018-Q1
2018-05-08Bolagsstämma 2017
2018-06-28Delårsrapport 2018-Q2
2018-09-27Delårsrapport 2018-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Stefan Persson and family41,70%71,70%
Lottie Tham5,40%2,60%
State Street Bank and Trust Omnibus 5,10%2,50%
Alecta Pensionsförsäkring2,80%1,40%
Swedbank Robur fonder1,90%0,90%

Om aktien

Börsvärde MSEK202 537
Antal aktier TSEK1 655 072
30 dagar antal i snitt6 694 194
30 dagar omsatt i snitt TSEK932 776
Högsta 12 mån246,70
Lägsta 12 mån133,54
Direktavkastning %7,03
Utdelning SEK4,85 (halvår)
Handlas utan utdelning2017-11-13

Nyckeltal

P/E14,18
P/S1,15
P/B (kurs/eget kapital)3,84
Omsättning per aktie SEK136,93
EPS (vinst per aktie) SEK9,78
Eget kapital/aktie SEK40,88
ROE %0,00
Soliditet %1,07
Rörelsemarginal %0,10

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK200 004 000
Rörelseresultat TSEK20 569 000
Resultat efter finansnetto TSEK20 809 000
Årets resultat TSEK16 184 000
Eget kapital59 713 000
Anläggningstillgångar TSEK39 818 000
Kassa och bank TSEK9 718 000
Omsättningstillgångar TSEK55 746 000
Långfristiga skulder TSEK6 126 000
Kortfristiga skulder TSEK40 723 000

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-0,24%-11,43%-27,63%-33,91%-18,10%-43,24%-61,29%-41,30%
139,00156,56191,60209,80169,30244,30358,20236,20