Kentima Holding

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-5,00%-0,10 SEK1,901 554 619

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Kentima utvecklar, tillverkar och säljer avancerade produkter för automations- och säkerhetsbranschen. Bolagets system används för att kunna överblicka, visualisera och övervaka information och bilder. Försäljningen sker främst via OEM kunder samt via systemintegratörer. Bolagets huvudkontor ligger i Staffanstorp.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Jens Kinnander2017-11-16+3000
Jens Kinnander2017-11-16+300
Kent Göran Nilsson2017-07-07+100000
Kent Göran Nilsson2017-07-07-100000
Kent Göran Nilsson2017-05-17+20000
Kent Göran Nilsson2017-05-15+30000
KENT NILSSON2016-10-31+400000

Kort om bolaget

TickerKENH
ListaFirst North Stockholm
SektorerTechnology
VDKent Nilsson
OrdförandeJens Kinnander
Noteringsdatum2013-06-19
Hemsidahttp://www.kentima.se/

Kalender & rapporter

2018-05-08Delårsrapport 2018-Q3
2018-09-20Årsredovisning 2018
2018-11-15Delårsrapport 2019-Q1
2018-11-20Bolagsstämma 2018

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Kent Nilsson via bolag och stiftelse28,30%40,10%
Teja Capital10,60%13,10%
Avanza Pension16,10%12,30%
Christer Jönsson5,10%3,90%
Sven-Olof Thorstensson3,50%2,70%

Om aktien

Börsvärde MSEK54
Antal aktier TSEK29 162
30 dagar antal i snitt825 109
30 dagar omsatt i snitt TSEK1 555
Högsta 12 mån2,34
Lägsta 12 mån0,85
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-11-22

Nyckeltal

P/E-163,79
P/S1,59
P/B (kurs/eget kapital)2,48
Omsättning per aktie SEK1,19
EPS (vinst per aktie) SEK-0,01
Eget kapital/aktie SEK0,76
ROE %0,00
Soliditet %1,38
Rörelsemarginal %-0,01

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK33 420
Rörelseresultat TSEK-181
Resultat efter finansnetto TSEK-325
Årets resultat TSEK-327
Eget kapital21 499
Anläggningstillgångar TSEK429
Kassa och bank TSEK1 339
Omsättningstillgångar TSEK15 608
Långfristiga skulder TSEK3 107
Kortfristiga skulder TSEK8 017

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
40,74%31,94%21,02%90,00%35,71%75,93%13,77%0,00%
1,351,441,571,001,401,081,670,00