Kinnevik

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-0,37%-1,00 SEK271,30207 890 527

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Kinnevik är ett investmentbolag. Bolaget innehar idag fokus på att bygga digitala konsumentverksamheter. Affärsidén är att långsiktiga äga sina innehav genom aktiv delaktighet i den globala diversifierade portföljen av bolag. Kinneviks innehav är uppdelade i fyra affärssegment: E-handel & Marknadsplatser, Kommunikation, Underhållning och Finansiella tjänster. Bolaget har idag sitt huvudkontor i Stockholm.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Joakim Andersson2017-05-12+2000
Henrik Poulsen2017-05-09+15000
Verdere S.à r.l.2017-05-02-1308999
John Shakeshaft2017-03-23+880
ANDERS BORG2017-03-07+8500
Thomas Andrew Boardman2016-08-15+8000
Verdere S.à r.l.2016-07-13+1208999
Verdere S.à r.l.2016-07-13-1208899
Verdere S.à r.l.2016-07-13+1208899
Verdere S.à r.l.2016-07-13-1208999
Hultén, Tobias2016-05-04+457
LINDBERGER LARSSON, ANNA2016-05-03+1092
Hultén, Tobias2016-05-03+1092
Andersson, Joakim2016-05-03+3321
Litzén, Torun2016-05-03+3321
Andersson, Stina2016-05-03+3321
Borg, Anders2016-03-21+4400
Grabau, Lorenzo2016-02-15+5000
Stenbeck, Cristina2016-02-12+100000
KLINGSPOR, WILHELM2016-02-12+50000

Kort om bolaget

TickerKINV B
ListaLarge Cap Stockholm
SektorerFinancials / Financial Services
VDJoakim Andersson (tf)
OrdförandeTom Boardman
Noteringsdatum1998-10-06
Hemsidahttp://www.kinnevik.se/

Kalender & rapporter

2018-02-08Årsredovisning 2017
2018-04-26Delårsrapport 2018-Q1
2018-07-23Delårsrapport 2018-Q2
2018-10-25Delårsrapport 2018-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Verdere10,30%43,80%
Familjen Klingspor3,40%11,30%
Fam von Horn0,90%3,30%
Alecta2,80%2,30%
Baillie Gifford5,50%2,30%

Om aktien

Börsvärde MSEK63 451
Antal aktier TSEK275 467
30 dagar antal i snitt766 211
30 dagar omsatt i snitt TSEK207 891
Högsta 12 mån278,60
Lägsta 12 mån216,10
Direktavkastning %2,95
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning1998-05-16

Nyckeltal

P/E21,58
P/S0,00
P/B (kurs/eget kapital)1,03
Omsättning per aktie SEK0,00
EPS (vinst per aktie) SEK12,57
Eget kapital/aktie SEK309,14
ROE %0,00
Soliditet %170,03
Rörelsemarginal %-3 451 000 000,00

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK0
Rörelseresultat TSEK-3 451 000
Resultat efter finansnetto TSEK-3 458 000
Årets resultat TSEK3 459 000
Eget kapital72 434 000
Anläggningstillgångar TSEK63 000
Kassa och bank TSEK323 000
Omsättningstillgångar TSEK426 000
Långfristiga skulder TSEK41 000
Kortfristiga skulder TSEK1 844 000

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-0,66%0,86%10,96%11,83%24,28%23,99%25,83%143,29%
273,10269,00244,50242,60218,30218,80215,60111,51