LifeAssays

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,00%0,00 SEK0,0230 186

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

LifeAssays tillhandahåller engångstester och utrustning för patientnära diagnostik inom primärvården, privatmottagningar, sjukhus samt hemdiagnostik. Bolagets produkter erbjuder en snabb metod för diagnos av sjukdomsmarkörer i blod eller urin. Bolagets fokus ligger på samhällsresurskrävande folksjukdomar såsom diabetes, infektionssjukdomar, njurfunktionsstörningar och hjärt- och kärlsjukdomar.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Cristina Isabel Rodriguez Ingvarsson2017-05-12+2329200
Bo Erik Lennart Unéus2017-04-10+3207400
ANDERS NORLING2017-04-07+6000000
Dan Wahrenberg2017-01-03+222000
Dan Wahrenberg2017-01-02+107922
Dan Wahrenberg2017-01-02+490000
Unéus, Bo2016-05-31+400000
Bergstrand, Anders2016-05-23+75000000
Bergstrand, Kristian2016-05-23+37500000
Bergstrand, Kristian2016-05-23+75000000
Bergstrand, Anders2016-05-23-37500000
Bergstrand, Kristian2016-05-23-37500000
Bergstrand, Anders2016-05-23+37500000
Norling, Anders2016-05-22-6000000
Norling, Anders2016-05-22+6000000
Rönkä, Pekka2016-05-20+1486875
Ingvarsson, Anders2016-05-20+4658000
Unéus, Bo2016-05-20+3207400
Unéus, Bo2016-05-20+6414800
Ingvarsson, Anders2016-05-20-2329200

Kort om bolaget

TickerLIFE B
ListaN/A
SektorerN/A
VDAnders Ingvarsson
OrdförandeAnders Norling
Noteringsdatum2002-06-28
Hemsidahttp://www.lifeassays.com/IR-news-events/

Kalender & rapporter

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Tibia Konsult16,20%16,20%
Nordnet Pension8,40%8,40%
Avanza Pension4,70%4,70%
Parvus Invest AB4,20%4,20%
Unisam4,00%4,00%

Om aktien

Börsvärde MSEK38
Antal aktier TSEK3 143 606
30 dagar antal i snitt1 747 128
30 dagar omsatt i snitt TSEK30
Högsta 12 mån0,06
Lägsta 12 mån0,02
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-04-28

Nyckeltal

P/E-1,58
P/S4,00
P/B (kurs/eget kapital)1,69
Omsättning per aktie SEK0,00
EPS (vinst per aktie) SEK-0,01
Eget kapital/aktie SEK0,01
ROE %0,00
Soliditet %1,33
Rörelsemarginal %-2,51

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK7 456
Rörelseresultat TSEK-18 748
Resultat efter finansnetto TSEK-19 045
Årets resultat TSEK-19 027
Eget kapital17 601
Anläggningstillgångar TSEK459
Kassa och bank TSEK8 472
Omsättningstillgångar TSEK13 191
Långfristiga skulder TSEK11 785
Kortfristiga skulder TSEK3 530

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
5,88%-14,29%-40,00%-50,00%-63,27%-66,04%-82,90%-94,26%
0,020,020,030,040,050,050,110,31