Mavshack

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-1,22%-0,00 SEK0,32940 557

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Mavshack driver en av världens snabbast växande Internet-TV-tjänster med asiatiska filmer i HD, musikvideor och TV-serier utan reklam. Streamingtjänsten är tillgänglig via alla Internetanslutna skärmar till en löpande månadsavgift. Redan idag har Mavshack ett ledande bibliotek av filippinska och indiska titlar. Bolagets huvudkontor ligger i Stockholm.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Ragnar Krefting2017-09-06+200000
Ragnar Krefting2017-09-06+200000
Ragnar Krefting2017-09-05+370000
Ragnar Krefting2017-09-05+370000
Jonas Litborn2017-06-21+200000
Jonas Litborn2017-06-20+116020
Jonas Litborn2017-06-16+215000
JONAS LITBORN2017-04-11+100000
Lovisa Litborn2017-03-30+6500
Lovisa Litborn2017-03-30+6500
JONAS LITBORN2017-03-06+11200
JONAS LITBORN2017-03-06+11200
JONAS LITBORN2016-12-28+19200
JONAS LITBORN2016-12-28+17000
JONAS LITBORN2016-12-06+230615
JONAS LITBORN2016-12-05-226441
JONAS LITBORN2016-12-05+3000
PER-OLOV ÖSTBERG2016-11-24-50000
JONAS LITBORN2016-11-07+6700
JONAS LITBORN2016-11-07+6700

Kort om bolaget

TickerMAV
ListaFirst North Stockholm
SektorerConsumer Services / Retail
VDTommy Carlstedt
OrdförandeJonas Litborn
Noteringsdatum2008-10-08
Hemsidahttp://investor.mavshack.com/

Kalender & rapporter

2018-02-23Årsredovisning 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Banque Internationale A Lux20,40%20,40%
M6 Capital AB11,00%11,00%
Försäkringsaktiebolaget, Avanza pension4,80%4,80%
Nordnet Pensionsförsäkring1,70%1,70%
Kjell Eriksson Påls1,60%1,60%

Om aktien

Börsvärde MSEK65
Antal aktier TSEK220 000
30 dagar antal i snitt2 853 201
30 dagar omsatt i snitt TSEK941
Högsta 12 mån0,83
Lägsta 12 mån0,07
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2016-05-22

Nyckeltal

P/E-3,26
P/S2,82
P/B (kurs/eget kapital)2,79
Omsättning per aktie SEK0,12
EPS (vinst per aktie) SEK-0,10
Eget kapital/aktie SEK0,12
ROE %0,00
Soliditet %4,79
Rörelsemarginal %-0,96

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK23 574
Rörelseresultat TSEK-22 638
Resultat efter finansnetto TSEK-22 953
Årets resultat TSEK-23 091
Eget kapital23 841
Anläggningstillgångar TSEK143
Kassa och bank TSEK331
Omsättningstillgångar TSEK4 978
Långfristiga skulder TSEK0
Kortfristiga skulder TSEK10 818

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-22,12%-12,43%20,00%194,55%47,27%38,46%-92,52%-16,66%
0,420,370,270,110,220,234,330,39