Novus Group International

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-1,55%-0,06 SEK3,808 076

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Novus genomför opinions- och marknadsundersökningar med erfarenhet i kombination med nya angreppssätt som plattform.

Nyckelord i verksamheten är timing och närvaro - på plats när och där det händer med handlingsinriktade analyser.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Kristin Sjöström2015-09-15-141951
Kristin Sjöström2015-09-15+141951
Kristin Sjöström2015-09-15-141951
Kristin Sjöström2015-09-15+141951
Bertil Jacobson2012-10-11+11100
Torbjörn Sjöström2012-08-31+10500
Mikael Ohlsson2011-08-29+20000
Mikael Ohlsson2011-08-18+20000
Mikael Ohlsson2011-07-27+16000
Mikael Ohlsson2011-07-22+8000
Mikael Ohlsson2011-07-19+12000
Mikael Ohlsson2011-07-18+4000
Torbjörn Sjöström2011-06-23+2000
Bertil Jacobson2011-06-21+16000
Torbjörn Sjöström2011-06-17+2000
Bertil Jacobson2010-08-30+21000
Alf Sjöström2010-05-11+15090
Kristin Sjöström2009-11-05+141951
Torbjörn Sjöström2009-06-30+7000
Alf Sjöström2009-02-03+12000

Kort om bolaget

TickerNOVU
ListaAktieTorget
SektorerN/A
VDTorbjörn Sjöström
OrdförandeBertil Jacobson
Noteringsdatum2007-06-01
Hemsidahttp://www.novus.se

Kalender & rapporter

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Torbjörn Sjöström63,20%63,20%
Bertil Jacobson5,60%5,60%
Carl Tunberg5,30%5,30%
Avanza Pension2,90%2,90%
AB Frederik Fiedler2,40%2,40%

Om aktien

Börsvärde MSEK39
Antal aktier TSEK10 372
30 dagar antal i snitt2 100
30 dagar omsatt i snitt TSEK8
Högsta 12 mån3,99
Lägsta 12 mån2,44
Direktavkastning %3,95
Utdelning SEK0,15 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-10-04

Nyckeltal

P/E19,64
P/S0,85
P/B (kurs/eget kapital)3,42
Omsättning per aktie SEK4,49
EPS (vinst per aktie) SEK0,19
Eget kapital/aktie SEK1,11
ROE %0,00
Soliditet %0,51
Rörelsemarginal %0,06

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK46 574
Rörelseresultat TSEK2 667
Resultat efter finansnetto TSEK2 664
Årets resultat TSEK2 007
Eget kapital11 522
Anläggningstillgångar TSEK0
Kassa och bank TSEK8 004
Omsättningstillgångar TSEK22 498
Långfristiga skulder TSEK0
Kortfristiga skulder TSEK15 138

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
2,70%13,10%-2,56%28,81%2,98%29,25%33,33%171,43%
3,703,363,902,953,692,942,851,40