Novus Group International

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
1,86%0,07 SEK3,8326 318

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Kristin Sjöström2015-09-15-141951
Kristin Sjöström2015-09-15+141951
Kristin Sjöström2015-09-15-141951
Kristin Sjöström2015-09-15+141951
Bertil Jacobson2012-10-11+11100
Torbjörn Sjöström2012-08-31+10500
Mikael Ohlsson2011-08-29+20000
Mikael Ohlsson2011-08-18+20000
Mikael Ohlsson2011-07-27+16000
Mikael Ohlsson2011-07-22+8000
Mikael Ohlsson2011-07-19+12000
Mikael Ohlsson2011-07-18+4000
Torbjörn Sjöström2011-06-23+2000
Bertil Jacobson2011-06-21+16000
Torbjörn Sjöström2011-06-17+2000
Bertil Jacobson2010-08-30+21000
Alf Sjöström2010-05-11+15090
Kristin Sjöström2009-11-05+141951
Torbjörn Sjöström2009-06-30+7000
Alf Sjöström2009-02-03+12000

Kort om bolaget

TickerNOVU
ListaAktieTorget
SektorerN/A
VDTorbjörn Sjöström
OrdförandeBertil Jacobson
Noteringsdatum2007-06-01
Hemsidahttp://www.novus.se

Kalender & rapporter

2018-02-20Delårsrapport 2018-Q2

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Als Invest AB60,55%60,55%
Carl Tunberg5,32%5,32%
Bertil Jacobson5,05%5,05%
Avanza Pension2,49%2,49%
Torbjörn Sjöström2,40%2,40%

Om aktien

Börsvärde MSEK40
Antal aktier TSEK10 372
30 dagar antal i snitt7 110
30 dagar omsatt i snitt TSEK26
Högsta 12 mån4,25
Lägsta 12 mån2,26
Direktavkastning %3,92
Utdelning SEK0,15 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-10-04

Nyckeltal

P/E19,79
P/S0,85
P/B (kurs/eget kapital)3,45
Omsättning per aktie SEK3,82
EPS (vinst per aktie) SEK0,16
Eget kapital/aktie SEK1,03
ROE %0,00
Soliditet %0,51
Rörelsemarginal %0,06

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK39 657
Rörelseresultat TSEK2 251
Resultat efter finansnetto TSEK2 239
Årets resultat TSEK1 710
Eget kapital10 656
Anläggningstillgångar TSEK11
Kassa och bank TSEK8 693
Omsättningstillgångar TSEK21 007
Långfristiga skulder TSEK302
Kortfristiga skulder TSEK13 924

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
6,39%-2,05%4,93%27,67%28,09%28,09%16,06%230,17%
3,603,913,653,002,992,993,301,16