Precise Biometrics

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-0,14%-0,00 SEK1,41464 883

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Precise Biometrics utvecklar och marknadsför produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksavläsning. Precise Biometrics levererar till bolag och myndighetsorganisationer över hela världens regioner via två affärsområden: Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions. Tekniken är licensierad till en stor andel användare. Bolaget startades under 1997 och har idag sitt huvudkontor i Lund.

Forum - Senaste inlägg

(11)
5 november 2015

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
PATRIK LINDEBERG2017-09-19+300000
Håkan Persson2017-09-18+1000000
Göran Thuresson2017-09-18+300000
FREDRIK SJÖHOLM2017-09-18+300000
FREDRIK CLEMENTSON2017-09-18+300000
Erik Torgny Folkeson Hellström2017-09-14+25000
Lilja, Matts2015-06-22+10000
Lilja, Matts2015-05-28+20000
Lilja, Matts2015-05-22-25000
JAXELIUS, BO-GÖRAN2015-05-15-10000
Edlund, Daniel2014-12-01+25000
Hellström, Torgny2014-11-18+25000
Lilja, Matts2014-11-14+25000
JAXELIUS, BO-GÖRAN2014-11-14+10000
Jaxelius, Bo-Göran2014-09-08+0
Herdenberg, Anna2014-07-01-150000
NORBERG, PATRIK2014-07-01-300000
Persson, Håkan2014-06-30+1000000
Lindeberg, Patrik2014-06-30+150000
Petersson, Rutger2014-06-30-200000

Kort om bolaget

TickerPREC
ListaSmall Cap Stockholm
SektorerIndustrials / Industrial Goods & Services
VDGöran Thuresson (tf)
OrdförandeTorgny Hellström
Noteringsdatum2000-10-03
Hemsidahttps://precisebiometrics.com/investor/

Kalender & rapporter

2018-05-15Delårsrapport 2018-Q1
2018-05-16Bolagsstämma 2017
2018-08-15Delårsrapport 2018-Q2
2018-11-13Delårsrapport 2018-Q3
2019-02-13Årsredovisning 2018

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Avanza Pension7,60%7,60%
Nordnet Pension2,30%2,30%
Swedbank Robur fonder1,30%1,30%
Bengt Andersson1,10%1,10%
SEB Trygg Liv/SEB fonder 0,80%0,80%

Om aktien

Börsvärde MSEK510
Antal aktier TSEK360 231
30 dagar antal i snitt332 319
30 dagar omsatt i snitt TSEK465
Högsta 12 mån3,54
Lägsta 12 mån1,21
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2018-05-17

Nyckeltal

P/E-29,28
P/S8,34
P/B (kurs/eget kapital)3,49
Omsättning per aktie SEK0,17
EPS (vinst per aktie) SEK-0,05
Eget kapital/aktie SEK0,40
ROE %0,00
Soliditet %1,06
Rörelsemarginal %-0,23

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK61 039
Rörelseresultat TSEK-13 936
Resultat efter finansnetto TSEK-15 600
Årets resultat TSEK-17 431
Eget kapital145 805
Anläggningstillgångar TSEK956
Kassa och bank TSEK116 955
Omsättningstillgångar TSEK137 249
Långfristiga skulder TSEK0
Kortfristiga skulder TSEK43 813

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-0,70%-17,31%-6,36%-25,97%7,12%-58,53%34,67%59,88%
1,421,711,511,911,323,411,050,88