Precise Biometrics

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,66%0,01 SEK1,521 245 251

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Precise Biometrics utvecklar och marknadsför produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksavläsning. Precise Biometrics levererar till bolag och myndighetsorganisationer över hela världens regioner via två affärsområden: Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions. Tekniken är licensierad till en stor andel användare. Bolaget startades under 1997 och har idag sitt huvudkontor i Lund.

Forum - Senaste inlägg

(11)
5 november 2015

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
PATRIK LINDEBERG2017-09-19+300000
FREDRIK CLEMENTSON2017-09-18+300000
Håkan Persson2017-09-18+1000000
Göran Thuresson2017-09-18+300000
FREDRIK SJÖHOLM2017-09-18+300000
Erik Torgny Folkeson Hellström2017-09-14+25000
Lilja, Matts2015-06-22+10000
Lilja, Matts2015-05-28+20000
Lilja, Matts2015-05-22-25000
JAXELIUS, BO-GÖRAN2015-05-15-10000
Edlund, Daniel2014-12-01+25000
Hellström, Torgny2014-11-18+25000
JAXELIUS, BO-GÖRAN2014-11-14+10000
Lilja, Matts2014-11-14+25000
Jaxelius, Bo-Göran2014-09-08+0
Herdenberg, Anna2014-07-01-150000
NORBERG, PATRIK2014-07-01-300000
Rosén, Anders2014-06-30+80000
Herdenberg, Anna2014-06-30+150000
NORBERG, PATRIK2014-06-30+50000

Kort om bolaget

TickerPREC
ListaSmall Cap Stockholm
SektorerIndustrials / Industrial Goods & Services
VDHåkan Persson
OrdförandeTorgny Hellström
Noteringsdatum2000-10-03
Hemsidahttp://www.precisebiometrics.com/

Kalender & rapporter

2018-02-13Årsredovisning 2017
2018-05-15Delårsrapport 2018-Q1
2018-05-16Bolagsstämma 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Avanza Pension7,70%7,70%
Nordnet Pension2,40%2,40%
Bengt Andersson1,40%1,40%
Swedbank Robur fonder1,30%1,30%
Emil Natchev med bolag0,70%0,70%

Om aktien

Börsvärde MSEK544
Antal aktier TSEK360 231
30 dagar antal i snitt818 270
30 dagar omsatt i snitt TSEK1 245
Högsta 12 mån4,47
Lägsta 12 mån1,30
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-05-17

Nyckeltal

P/E16,83
P/S5,40
P/B (kurs/eget kapital)3,22
Omsättning per aktie SEK0,27
EPS (vinst per aktie) SEK0,09
Eget kapital/aktie SEK0,45
ROE %0,00
Soliditet %0,95
Rörelsemarginal %0,19

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK97 223
Rörelseresultat TSEK18 005
Resultat efter finansnetto TSEK17 993
Årets resultat TSEK31 193
Eget kapital163 011
Anläggningstillgångar TSEK1 285
Kassa och bank TSEK135 753
Omsättningstillgångar TSEK171 176
Långfristiga skulder TSEK0
Kortfristiga skulder TSEK33 085

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
0,00%-17,84%-18,72%-43,70%-52,50%-58,36%60,85%139,11%
1,521,851,872,703,203,650,950,64