Scandinavian ChemoTech

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
13,31%3,70 SEK31,50129 439

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Scandinavian Chemotech är ett forskningsbolag. Idag specialiserar sig bolaget inom kemoterapi (ECT) vid behandling utav olika cancerformer. Bolagets produkt baseras på elektrokemoterapi som skickar elektroniska impulser under behandlingen för att lättare kunna nå cellernas DNA och därmed öka möjligheten till en bättre behandling. Behandlingen kan användas för såväl hudcancer som tumörer. Huvudkontoret ligger i Lund.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Martin Jerndal2017-11-23+140
Martin Jerndal2017-11-20+290
STEFAN MOHAN FRICK2017-11-17+500
Anders Frick2017-09-11+1091
Anders Frick2017-09-08+900
Cajsa Marie Wramdemark2017-08-28+292
Cajsa Marie Wramdemark2017-08-25+708
Martin Jerndal2017-08-24+2000
STEFAN MOHAN FRICK2017-08-24+1000
Martin Jerndal2017-06-19+1000
Martin Jerndal2017-06-09+900
MARTIN JERNDAL2017-03-17+440
MARTIN JERNDAL2017-02-21+600
MARTIN JERNDAL2017-02-20+1062
MARTIN JERNDAL2017-02-20+1062
MARTIN JERNDAL2017-01-10+635
MARTIN JERNDAL2017-01-09+1000
ANDERS FRICK2016-12-09+1921
ANDERS FRICK2016-12-08+3079
STEFAN MOHAN FRICK2016-12-08+1000

Kort om bolaget

TickerCMOTEC B
ListaFirst North Stockholm
SektorerHealth Care
VDMohan Frick
OrdförandeLars-Peter Harbing
Noteringsdatum2016-12-06
Hemsidahttp://chemotech.se/

Kalender & rapporter

Största ägare

ÄgareKapitalRöster

Om aktien

Börsvärde MSEK32
Antal aktier TSEK1 463
30 dagar antal i snitt4 339
30 dagar omsatt i snitt TSEK129
Högsta 12 mån84,00
Lägsta 12 mån20,50
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 ()
Handlas utan utdelning

Nyckeltal

P/E-12,15
P/S3 542,54
P/B (kurs/eget kapital)2,33
Omsättning per aktie SEK0,01
EPS (vinst per aktie) SEK-2,59
Eget kapital/aktie SEK19,48
ROE %0,00
Soliditet %1,01
Rörelsemarginal %-287,46

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK13
Rörelseresultat TSEK-3 737
Resultat efter finansnetto TSEK-3 791
Årets resultat TSEK-3 791
Eget kapital19 724
Anläggningstillgångar TSEK0
Kassa och bank TSEK18 532
Omsättningstillgångar TSEK19 503
Långfristiga skulder TSEK750
Kortfristiga skulder TSEK3 180

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
19,32%31,25%-38,54%-45,69%21,15%-43,75%0,00%0,00%
26,4024,0051,2558,0026,0056,000,000,00