SKF

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,37%0,70 SEK189,00237 797 554

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

SKF är en global leverantör inom områdena lager, tätningar, mekatronik, service och smörjsystem. SKFs serviceerbjudande innehåller tjänster såsom teknisk support, underhållsservice, teknisk rådgivning och utbildning. SKF finns representerat inom alla globala regioner via bolagets återförsäljare. SKF har idag sitt huvudkontor i Göteborg.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Erik Nelander2017-09-07+0
Christian Johansson2017-08-30+1000
Alrik Danielson2017-08-17+6000
Luc Graux2017-02-09+209
Platanen Holding AB2016-11-25-3
Platanen Holding AB2016-11-03-3
Peter Grafoner2016-08-04+1700
ERIK NELANDER2016-07-22+740
Schmidt, John2016-02-24+0
Östling, Leif2015-10-21+200000
NELANDER, ERIK2015-10-16+330
Treschow Torell, Lena2015-09-02+1900
Kylin, Carola2015-08-13+1000
Kylin, Carola2015-08-13+250
Kylin, Carola2015-08-10+500
Grafoner, Peter2015-08-05+2000
Grafoner, Peter2015-08-05+2000
Wedenborn, Lars2015-07-30+10000
Johansson, Christian2015-07-27+1000
BREDBERG, MARIE2015-07-23+1000

Kort om bolaget

TickerSKF B
ListaLarge Cap Stockholm
SektorerIndustrials / Industrial Goods & Services
VDAlrik Danielson
OrdförandeLeif Östling
Noteringsdatum1998-03-11
Hemsidahttp://www.skf.com/group/investors/

Kalender & rapporter

2018-02-01Årsredovisning 2017
2018-03-27Bolagsstämma 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Foundation Asset Management AB13,60%28,70%
Alecta1,90%3,60%
Harris Associates fonder5,80%3,40%
BlackRock5,10%2,90%
Skandia Life Insurance0,70%2,30%

Om aktien

Börsvärde MSEK79 457
Antal aktier TSEK455 351
30 dagar antal i snitt1 257 775
30 dagar omsatt i snitt TSEK237 798
Högsta 12 mån203,20
Lägsta 12 mån154,50
Direktavkastning %2,91
Utdelning SEK5,50 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-03-30

Nyckeltal

P/E21,60
P/S1,18
P/B (kurs/eget kapital)3,11
Omsättning per aktie SEK173,17
EPS (vinst per aktie) SEK8,75
Eget kapital/aktie SEK65,87
ROE %0,00
Soliditet %0,64
Rörelsemarginal %0,10

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK72 782 000
Rörelseresultat TSEK7 527 000
Resultat efter finansnetto TSEK6 739 000
Årets resultat TSEK4 209 000
Eget kapital27 683 000
Anläggningstillgångar TSEK15 746 000
Kassa och bank TSEK11 086 000
Omsättningstillgångar TSEK43 099 000
Långfristiga skulder TSEK38 846 000
Kortfristiga skulder TSEK17 378 000

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
0,29%2,16%6,96%6,18%3,73%12,23%12,84%16,45%
188,45185,00176,70178,00182,20168,40167,50162,30