Stockholm 17:30
+1,20% Today
+1,67% Sedan årsskifte
-0,01% OMXSPI

2018-03-09 08:00:00

CST Global stärker produktportföljen med 1490nm, 2,5Gbps, GPON laser

Sivers IMA Holdings dotterbolag CST Global har adderat en ny 1490nm, 2,5 Gbps, GPON (Gigabit-capable Passive Optical Network) laser till sin produktportfölj för så kallad fiber to the home (FTTH), efter att ha genomfört lyckade betatester.


Denna laser för nedströms datatransmission kompletterar CST Globals redan tillgängliga portfölj av 1310nm, 1,25/2,5Gbps och 1270nm, 2,5/10Gbps DFB lasrar för FTTH. Dessa tre lasrar för FTTH erbjuder en utmärkt kombinerad portfölj av lösningar för den snabbt växande GPON-marknaden.

"Vi är stolta över att CST Globals satsning inom 1490nm, DFB lasrar har lett till att vi så snabbt blivit redo att leverera dessa till den växande GPON-marknaden, speciellt då till marknader som Kina och Indien där vi sålde över 2 miljoner enheter under 2017. Tillskottet av denna nya 1490nm, 2,5Gbps, GPON laser till vårt erbjudande kommer att hjälpa oss att stärka vår position", kommenterar Anders Storm, VD för Sivers IMA Holding.

CST Global är Storbritanniens ledande, oberoende, III-V opto-elektroniska halvledarbolag baserat i Glasgow, och är ett helägt dotterbolag till Sivers IMA Holding AB.

För ytterligare information,
Anders Storm, vd
Tel: 070 262 6390
E-mail: anders.storm@siversima.com 

Erik Penser Bank är utsedd till Sivers IMA Holding ABs Certified Advisor på Nasdaq First North.

Tel: +46 8 463 80 00

Sivers IMA Holding AB är en ledande och internationellt erkänd leverantör, noterat på Nasdaq First North Stockholm under SIVE. De helägda dotterbolagen Sivers IMA och CST Global utvecklar, tillverkar och säljer banbrytande chip, komponenter, moduler och delsystem baserade på avancerad, proprietär halvledarteknik inom mikrovåg, millimetervåg och optiska halvledare. Huvudkontoret ligger I Kista utanför Stockholm. För mer information: http://siversima.com.




Attached html: HTML
Attached pdf: PDF