
Intervju med Joakim Erlandson, VD för Creturner Group
Under en kort period har Creturner Group (tidigare Xpecunia) genomgått flera betydande förändringar, inklusive en VD-ombyten och förvärv, vilket har resulterat i en omfattande strategisk översyn samt ett namnbyte. På grund av dessa förändringar har det uppstått flera frågetecken, vilket är anledningen till att TradeVenue är tacksamma över möjligheten att genomföra en exklusiv textintervju med Joakim Erlandson för att reda ut några av dessa frågor.
Observera att intervjun genomfördes den 30 juni 2023. Beroende på när du läser detta kan viss information ha blivit inaktuell. Om du vill diskutera med andra investerare i Creturner Group kan du gärna klicka på någon av nedanstående länkar.
Intervjufrågor
Som ny VD för Creturner, kan du ge en sammanfattning av den senaste händelserika perioden med förvärv och omställningar inom den digitala affären fram till nu?
Först och främst vill jag säga att jag blev, och fortfarande är, väldigt stolt när jag fick erbjudandet om att vara vd på Creturner Group. Den teknik som bolaget besitter och den teknikutveckling som sker har stor potential att bidra till klimatomställningen samtidigt som det blir en riktigt bra affär för Creturner.
Den första perioden har varit intensiv. Arbetet med ny grafisk design, uppdatering av hemsida och färdigställande av de smarta kontrakten har tagit mycket tid i anspråk. Nu är vi mer eller mindre klara med det arbetat så jag kan lägga än mer fokus på att vara ute på marknaden och synas.
Det tidskrävande arbetet har varit helt nödvändigt men det känns skönt att vi mer eller mindre är i mål.
Utöver det arbetet har det som bekant skrivits ett antal spännande avtal, initierats mängder av intressanta samtal om samarbete med bolag såväl i Sverige som internationellt. Jag har haft samtal med många människor från företag och organisationer för att pratat om och presentera Creturner. Det har varit givande.
Sen har det varit väldigt inspirerande att var en del av den teknikutveckling som resulterat i en patentansökan. Det är väldigt speciellt att vara nära en teknikutveckling som har potential att förändra marknaden. Jag måste passa på att lyfta grundaren och styrelseordförande Daniel Moströms tekniska kunnande och förmåga att finna lösningar. Det är Daniel som är mannen bakom patentet. Till vår hjälp har vi använt välrenommerade patentbyrån Bjerken Hynell.

Kan du berätta mer om etableringen på Island och vad som har hänt sedan börsnoteringen? Har det funnits några förändringar eller utvecklingar sedan Joakims tid?
Vi äger såklart utrustningen på Island fortfarande. Förändrade förutsättningar medförde att styrelsen tog ett nödvändigt och ansvarsfullt beslut att skifta fokus. Det var då jag kom in i bilden och bolaget bytte namn till Creturner Group. Just nu fokuserar vi på att förändra och nyttja den maskinpark vi har i Smedjebacken.
Kan du uppdatera oss om HPC och dess aktuella status? Hur väl fungerar verksamheten för närvarande samt vad är storleken på bolagets maskinpark?
HPC-tekniken tror vi på Creturner oerhört mycket på. Det är en marknad som växer väldigt snabbt. Att ha möjligheten att erbjuda den tekniken med grön el är en klar marknadsfördel. Men övergången tar tid och kräver investeringar. Vi vill genomföra omstruktureringen ansvarsfullt och noggrant. Det samarbetet vi har med Cudo Compute tror vi kommer gynna oss rejält över tid.

Trots att marknaden för klimatkompensering verkar lovande med hög efterfrågan och ett konkurrenskraftigt pris för bolagets unika produkt, har försäljningen enligt bolagets rapporter inte nått förväntade nivåer. Vad är status för klimataffären och kan ni utveckla mer om hur bolaget arbetar för att stimulera försäljningen och uppnå sin tillväxtstrategi?
En utmaning som finns i den här typen av affärer är tid. Även om klimatet inte har tid att vi som samhälle väntar så har många bolag utmaningar av annat slag och väljer ibland att skjuta upp beslut om att kompensera sin verksamhet. Vi verkar som bekant på en internationell marknad men med huvudfokus Sverige. Precis som alla märkt har vi i vårt land, och i flera andra, haft ökande räntor, inflation, extrema elpriser och annat som gett många bolag stora utmaningar vilket spiller över på klimatkompensationer. Trots det kan jag säga är att intresset för Creturners lösningar är väldigt stort och det är med tillförsikt jag ser framtiden an. Förutom att jag nu skapat mer tid för att aktivt bearbeta marknaden, nu när allt är på plats, har vi inlett samarbete med ett flertal företag och organisationer som säljer våra tjänster. Jag kan nu nämna Wavez – We Reduce Co2 At Sea AB, Advisory, BTS Travel och så självklart Spotnana. Jag har även lagt mycket tid på att nätverka i miljöer där företagsledare som är medvetna om behovet av vår typ av teknik befunnit sig. Jag försöker synas och höras på rätt ställen.

Kan du ge oss en förklaring till bakgrunden för Creturners betalningsanmärkningar som har fortsatt att komma in sedan början av året, samt information om skatteskulden? Kan ni även utveckla läget kring det elstöd som tidigare kommunicerats samt reglerna för detta?
När ett företag minskar i omsättning kan kostnaderna från den högre omsättningen hänga kvar ett tag. Det hände i det här fallet. Förändringar på marknaden och rejält höjda elpriser medförde ett skifte där intäkter och utgifter inte hängde samman. Vi har en plan för detta som vi följer.
Elstödet är vi berättigade till, det har som bekant inte hanterats snabbt av myndigheterna kan man diplomatiskt säga.
Vi kan inte kommentera operationella detaljer och naturligtvis är skatteskulden trist men vi ser att detta är löst inom kort

Hur planerar bolaget att synas och skapa intresse på marknaden med tanke på den låga aktieomsättningen och minskande antal aktieägare under en längre tid?
Dels så har vi precis valt Advisory som mediebyrå med syfte att stärka vår närvaro mot såväl investerare som potentiella kunder. Det är ett samarbete jag tror mycket på och de har även tagit fram vår nya grafiska profil. Sen är det min övertygelse att kommande affärer ger ett ökat intresse av aktien.
Frågan du ställer är såklart relevant. Det som ibland glöms bort, det märker jag i kommunikationen med en del aktieägare, är att verksamheten har förändrats i grunden. Bolagets verksamhet innan jag tillsattes var en helt annan och där vill jag förtydliga att skiftet skedde på grund av yttre omständigheter för den marknaden som man då verkade inom. Jag får ibland kommentarer från aktieägare som tror att vi fortfarande är kvar i gamla kostymen. Det är vi inte och det vi jobbar stenhårt med är att fler ska få upp ögonen för den potential Creturner Group har.
Vi uppskattar att du har tagit dig tid att svara på våra frågor. Vi ser fram emot att få ta del av den kommande kvartalsrapporten som är planerad att offentliggöras den 28 augusti 2023.