
Taggar

Planen för 2019 har börjat ta form. Bakgrunden är följande:
När jag slutade jobba för ett år sen la vi upp en detaljplan för det första året. Förutsättningarna då var att vi fortfarande betalade hälften av alla löpande kostnader från våra separata konton och hade olika inloggningar till Avanza. Jag hade lite större portfölj än min fru och pengar från slutlön på sparkonto för att klara min del av 2018 års kostnader. Medan hon via lön hela 2018 skulle kunna fortsätta månadsspara i aktiefonder för att komma närmare i portföljstorlek. Vid årsskiftet 2018/2019 tänkte vi då att min fru eventuellt skulle sluta jobba och att vi då gemensamt skulle börja leva på det kapital vi arbetat ihop.
Under sommaren 2018 slog vi ihop våra ekonomier fullt ut det vill säga även i det dagliga arbetet med att betala räkningar. Det gjorde att jag inte hade samma behov av pengar på sparkonto eller plocka ut utdelningar, eftersom vi betalade även min halva av räkningarna med min frus lön. Det har gjort att hennes månadssparande har minskat men samtidigt att vi vågat återinvestera utdelningarna vi fått. Samtidig har intäkterna i min enskilda firma varit ren bonus då det inte var något vi vågade räkna med innan året. Dessa pengar har kunnat gå direkt till aktieköp när jag gjort uttag, men jag har även gjort lite onödigt stora avsättningar till skattekontot som en säkerhet.
Nu kommer inte min fru sluta jobba vid årsskiftet som vi hade tagit höjd för i de första uträkningarna för ett år sen. Däremot kommer hon gå ner i tid både genom att jobba mindre löpande och perioder av tjänstledighet under 2019. Totalt kommer det preliminärt handla om motsvarande runt 50% arbete räknat på helåret. Dessa 50% kommer räcka för att täcka våra löpande kostnader men inte till något sparande. Jag har en del jobb klart med min firma till början av nästa år och dessa pengar kommer vi spara för att eventuellt kunna byta bil runt 2020 samt att det kommer gå lite mer pengar under hösten då vi tittar på långresa. Vi behöver också gå in med lite kontanter över årsskiftet 2019/2020 om min fru slutar jobba helt då, bloggen kastas ut från TradeVenue och jag inte säljer en enda bok etc.
Sammanfattningsvis så har det sett ut ungefär såhär de senaste åren:
2017 - Månadssparande i aktier/fonder från två löner (totalt runt 500 000 kr) återinvestering av all aktieutdelning.
2018 - Månadssparande i aktier/fonder från en lön och extrajobb (totalt runt 200 000 kr) återinvestering av all aktieutdelning.
2019 (plan) - Inget månadssparande men återinvestering av all aktieutdelning ca 180 000 kr. Vi låter även bli att ta ut de 160 000 kr som vi skulle kunna göra från fonderna enligt 4% regeln.
Långsiktigt är planen fortfarande att ta ut utdelningen från år 1 och leva på dessa pengar år 2. För att ha ett års framförhållning och få förvarning om utdelningarna skulle sänkas. Man skulle därför kunna argumentera för att vi borde plocka ut utdelningarna för 2019 och sätta på sparkonto eftersom vi inte vet hur intäkterna ser ut 2020. Men det kostar pengar på sikt att ha pengar liggande och skräpa utan avkastning också. Att vi båda ska tjäna 0 kr 2020 känns osannolikt, så vi hoppas och tror att vi hinner komma i fas för att börja buffra utdelning när den dagen är här.
Det känns rätt sjukt att börja titta på 2020 redan och inse att även 2019 klarar sig helt utan uttag från portföljerna. Det hade jag inte vågat tro när jag lämnade in avskedsansökan efter sommarsemestern 2017. Men samtidigt tar vi varje år steg som för oss närmare den dagen då vi kommer börja leva på kapitalet.
Jag återkommer med vilka aktier som ska prioriteras för återinvesteringen på 180 000 kr.
Det låter väl smart. Låta pengarna ligga o ränta till sig lite. Tänker lite så med - numera. Kan man leva på 1-2 halvtidsinkomster några år är det bra. Hur ska hon jobba? Halvtid några dagar veckan med längre tid för ledighet så ni kan resa eller halvårsvis?
Satt o räknande på rika tillsammans kalkylen igår. Nu vet jag inte om man vågar tro på den om det blir ras, etc, men gör stor skillnad om man lever på halvtidslön några år extra och återinvesterar utdelningarna.
Det kommer vara ett ganska flexibelt upplägg med både lediga strödagar, 4 dagarshelger och längre ledig period både i sommar och nästa höst.
Nice. Vad sa hon för att chefen skulle gå med på det? Alltså hur uttryckte hon sig? Nyfiken på vad man säger egentligen som att hey, vi har tillräckligt med pengar nu, behöver inte jobba, men kan tänka mig jobba kvar ändå eftersom ni behöver mig. Fast vill jobba så lite som möjligt, vilken deal kan jag få?
Tänker för min partners jobb, mitt jobb där är de redan insatta med mina planer, samt min enskilda firma kan jag ta mer vad som i världen..
Hon är ju inte direkt den första kvinnan mellan 35 och 40 som vill gå ner i tid. Även om inte barn var orsaken denna gång verkade hennes arbetsgivare van vid önskemålet, så det gick smidigt. Men det är klart det är lättare om man är uppskattad och de inser att det finns stor risk för 0% om vi inte går med på 50%.
Aha, ja det kanske är vanligt med kvinnor mellan 35-40 som jobbar mindre. Lever i en bubbla tydligen. Är ju bra isåfall, så länge man är tjej är allt okej mao :)
Hej Miljonär!
Ditt tidigare inlägg om ditt första år som fri blivit som du tänkt dig fick mig att fundera lite på det här med målsättningar efter man nått sitt mål som ekonomisk fri eller pensionär. Vad vill du göra med din frihet och vad har du för mål framöver för att utmana dig och utvecklas? Jag skrev ett inlägg på min blogg om mina tankar och nämner dig där. Som sagt är det inte menat som någon kritik mot dina val utan mer mina egna reflektioner utifrån mina egna målsättningar. Du får gärna läsa inlägget.
Tack för en bra blogg och inspiration för min egna resa mot ekonomisk frihet!
/Flow FI
https://flowfi.blogspot.com/2018/12/009-bli-ekonomiskt-oberoende-redan-i...
Tar det inte som kritik. Tror att vårt liv kommer ändras successivt mer och mer då friheten på sikt gör att vi kan bo på olika ställen olika delar av året och vara betydligt mer spontana och flexibla. Just nu det första året har det inte ändrats så mycket då en i familjen fortfarande jobbat och vi därför bor kvar och dessutom är hemma i Stockholm för det mesta.
Hade varit kul att få veta lite hur det har gått med försäljningen av den nya boken och hur det har / kommer att påverka framtiden.
Har inga exakta siffror än men den har passerat break even, så varje såld bok genererar nu lite pengar in. Nu är det alltså två böcker som tickar på parallellt. Det som är lovande är att första boken fortfarande säljer efter 1,5 år i handeln vilket ger hopp om att det kan rulla på ett tag till med båda två.
Att den första boken sålde bra redan när jag jobbade bidrog till att jag vågade säga upp mig ett halvår innan jag hade tänkt. Från nu och framåt blir det nog bara någon tusenlapp i månaden närmaste 1-2 åren, men tillsammans med blogg och lite andra småjobb gör det viss skillnad ändå.
Så bra att du inte tar det som kritik. Det ska bli spännande att läsa om vad ni tar er för när ni bägge två är fria. Ha det gott!
/Flow FI
Varför ska du byta bil? Låter onödigt och dyrt.
Vår plan har varit att köpa ca 3 år gamla bilar och sen byta var 3:e-4:e år för att hela tiden har fräscha bilar utan problem utan att det blir alltför dyrt. Men det är möjligt att det går att vänta till var 5:e år också.
Har du fortfarande ro att stå i fönstret och glutta ut på gatan ibland (älskade den beskrivningen precis efter att du gått i pension. För mig illustrerar den på pricken skillnaden mellan att vara fast i ekorrhjulet och att inte vara det)?(VIssa skulle kalla det mindfulness)
Har blivit sämre på att stå i fönstret och glutta får jag erkänna. Ska nog göra det en stund imorgon.