
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Fastator är Sveriges enda börsnoterade investmentbolag specialiserat på fastighetssektorn. Bolaget investerar i entreprenörsdrivna företag med koppling till fastighetsbranschen. Genom ett aktivt ägarskap, där Fastator bidrar med kapital, fastighetsexpertis och kompetens i frågor som rör finansiering, hjälper bolaget företag att nå sin fulla tillväxtpotential. Fastator investerar i både noterade och onoterade bolag med en ägarandel om i regel lägst 10 och högst 50 procent. I regel investerar bolaget minst 50 MSEK per investering.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Atrium Ljungberg är ett av Sveriges största börsnoterade fastighetsbolag som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter. Bolaget fokuserar på att utveckla attraktiva stadsmiljöer med blandat innehåll såsom kontor, handel, boende, service, kultur och utbildning. På så sätt skapar Atrium Ljungberg platser där det är attraktivt för människor att vara idag och i morgon. Bolaget är positionerat i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala och har idag ett fastighetsvärde på 40 miljarder kronor.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Nyfosa är ett opportunistiskt och transaktionsintensivt fastighetsbolag med ett fritt investeringsmandat. Fastighetsbeståndet består idag till övervägande del av kontors- och logistikfastigheter i svenska tillväxtkommuner men bolagets fria mandat gör att de varken är begränsade av fastighetskategori, region, transaktionsstorlek eller innehavstid.
Other

Train alliance - IPO
Verksamheten består i att köpa vara en komplett anläggningspartner för järnvägsnära verksamheter. Bolaget har några olika grenar och en av grenarna är att köpa in mark som man sedan kan förädla på olika sätt för att skapa mervärde för tågnäringen. Man väljer ofta mark på platser där man tror att det kommer bli aktuellt att dra järnväg i framtiden. Som exempel kan man säga att de äger mark i Hallsberg och Sigtuna. Hallsberg är något av en avfolkningsbygd och de enda som är positivt med Hallsberg är väl egentligen just järnvägen. Det borde borga för att marken är billig och om man köper ”rätt” mark så kan det bl bra business.
Det talas mycket om ”strategiska lägen” och i det här fallet verkar det vara just Hallsberg, där man även har sitt säte och huvudkontor.
Man äger marktillgångar i Hallsberg (jordens håla) till ett värde av 1,1 miljarder. Det är en bra början. Sen redovisar man sina marktillgångar i kvadratmeter vilket är nästintill bedrägligt. När det handlar om mark så pratar man normalt om hektar. Men inte Train Alliance, de pratar som sagt kvm och de går ut med att de äger 1,1 miljoner kvm. Det motsvarar 110 hektar. Inte lika imponerande kanske…
”Train Alliance affärsidé är att långsiktigt och industriellt
försörja operatörer med moderna och effektiva produktionsanläggningar för järnvägsnära verksamheter inom underhåll och logistik”
En annan del av verksamheten är att hjälpa sina samarbetspartners att bygga och utveckla tågnäringen genom att bygga rätt sorts anläggningar på rätt sätt för att nå maximal lönsamhet. De har helt enkelt en hel palett av tjänster kring järnvägen att tjäna pengar på. Tidigare har Train alliance varit noterade hos Pepins.
Fakta
Teckningskurs 50 kr
Teckningsperiod 29 januari - 12 februari
Sista svarsdag 12 februari kl 23:59
Besked om eventuell tilldelning 13 februari
Likviddag 17 februari 2020
Förväntad första handelsdag 20 februari 2020
Minsta teckning 110 aktier
Courtage 0 kr
Börs Nasdaq First North
Listingpartner Avanza
Nuvarande storägare
Aktieägare i procent (röster)
Sven Jemsten (familj och bolag) 28 %
Svenska Investorpartner AB1) 16 %
Commerzbank AG2) 15 %
Otto Persson (familj och bolag) 15 %
Banque Pictet & Cie (Europe) SA 2 %
Totalt 76 %
Ankarinvesterare/Teckningsåtaganden
Prior & Nilsson Fond- och Kapitalförvaltning 17,4 %
Investment Aktiebolaget Spiltan 17,4 %
ITG Ingenieur- Tief und Gleisbau GmbH 17,4 %
Polar Structure AB 12,2 %
Totalt 64,4 %
Teckna eller inte teckna?
Sammanfattningsvis kan vi notera att det mesta vi efterfrågar vid en IPO-investering finns i Train Alliance. Här finns stabila ankarinvesterare som tar en rejäl stek i IPO:n. Här finns långsiktiga ägare, inte minst i de nuvarande storägarna, som sitter kvar i bolaget. Här finns även ett bolag som redan tjänar pengar och en styrelse och ledning med rejäla innehav i bolaget. Pilotskolan känns närvarande. Dessutom verkar det finnas en ganska fin hype kring noteringen och det är en viktig del i våra IPO-investeringar (som ju oftast är rätt kortsiktiga). Som grädde på det moset går Spiltan in som en av ankarinvesterarna och det är faktiskt få ankare som är bättre än dem enligt oss.
Inte mindre än 64 % av erbjudandet är redan tecknat av ovan nämnda ankarinvesterare och vi räknar kallt med att denna aktie kommer övertecknas många gånger om och vi tecknar på alla depåer och hoppas på tilldelning i någon eller några. Utöver dessa 64 % har tre av storägarna tecknat en avsiktsförklaring avseende att köpa ytterligar aktier till teckningskursen och inklusive dessa är erbjudandet fyllt till 85 %.
Om vi ska hitta något negativt med noteringen så skulle det vara det placeringsavtal som tydligen är ett av villkoren för att genomföra noteringen. Vi har inte hittat mer info om det än att det finns och att det ska ske en placing kring den 12 februari. Vi tycker definitivt detta kunde förklarats lite tydligare i prospektet.
Teckna
Det verkar i dagsläget bara att gå att teckna via Avanza vilket är lite av en nackdel men då det utestänger en del potentiella köpare. Fast å andra sidan kan det finnas ett uppdämt köpsug bland de andra bankernas kunder när akten når marknaden.
Läs mer och teckna via Avanza
(*affiliatelänk)
Glöm inte: Alla investeringar i värdepapper är förenade med risktagande.
*Affiliatelänkar innebär att vi i vissa fall kan få en kickback om länkklicket leder till köp. Det kostar såklart inget för den som klickar!
Är inte placeringsavtalet ett avtal mellan Avanza och Train Alliance som reglerar deras mellanhavanden kring noteringen?
Hej Freddie, det kanske det är men det borde de ju ha fixat tidigare än på sista svarsdagen tänker jag?
/Aktiepappa
Har följt dem i flera år och de har en minst sagt grumlig historia och på gränsen (fel sida) av skumraskaffärer.
I Järnvägsbranschen ses de som helt oseriösa.
Dock är depåbranschen lovande på lång sikt för seriösa aktörer. TA anses av många som inte ett av dessa.
Jobbar du hos konkurrenten Jernhusen?
Glömde fråga anonym om du kunde vara mer specifik och inte bara påstå saker.
Jag har också följt bolaget sedan 2009. TA har jobbat sig upp från noll till dagens marknadsposition genom hårt arbete. Aldrig visat förlust, utdelningar till aktieägarna,
fått konsultuppdrag, ett gott anseende vad jag förstått, driver flertal anläggningar.
Det slog mig att du kanske är ute efter att snacka ner kursen.
Fungerar utmärkt att teckna via Nordnet.
Fick tilldelning via nordnet. Men onget svar från avanza ännu. Någon som fått svar av avanza?
Jag fick tilldelning bara på Avanza (110 st). Enl samtal med Nordnet fick ingen tilldelning där...