ExeoTech Invest

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-5,88%-0,00 SEK0,02119 305

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

ExeoTech Invests affärsidé är att förvärva, utveckla, och avyttra rörelsedrivande bolag främst inom sektorerna tillverkning, livsmedel, handel och logistik. Investeringarna görs både i noterade- och onoterade bolag, samt både i hel- eller delägda rörelsedrivande bolag. Målet är att investeringarna skall uppnå en marknadsmässig avkastning över tid. Bolaget har idag sitt huvudkontor i Kalmar.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Sundqvist, Ulf2011-09-22+25000
Otterling, Jan2011-09-22+25000
Nygren, Fredrik2011-09-22+45000
Stenberg, Katja2011-09-22+5000
Busck, Fredrik2011-09-22+16000
Nicolin, Carl2011-09-22+5000
Sundqvist, Ulf2011-01-07-295290
Sundqvist, Ulf2011-01-07+300000
Sundqvist, Ulf2011-01-07-295290
Sundqvist, Ulf2011-01-07+300000
SUNDQVIST, ULF2010-12-21+1000000
Sundqvist, Ulf2010-12-21+1000000
Nygren, Fredrik2010-12-13+260000
Davås, Lars2010-12-03+524467
Davås, Lars2010-12-02+137666
Davås, Lars2010-12-01+169243
Nygren, Fredrik2010-09-28+73539
Nygren, Fredrik2010-09-17+100000
Sundqvist, Ulf2010-09-16+100000
Nygren, Fredrik2010-09-07+50000

Kort om bolaget

TickerETIN MTF
ListaN/A
SektorerN/A
VDJesper Birgemo
OrdförandeFredrik Nygren
Noteringsdatum1998-05-29
Hemsidahttp://www.exeotechinvest.se/

Kalender & rapporter

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Försäkringsaktiebolaget Avanza12,50%12,50%
Nordnet Pensionsförsäkring7,10%7,10%
Henrik von Essen inklusive bolag5,60%5,60%
Fredrik Nygren inklusive bolag5,50%5,50%
Jesper Birgemo3,30%3,30%

Om aktien

Börsvärde MSEK22
Antal aktier TSEK1 356 468
30 dagar antal i snitt7 443 475
30 dagar omsatt i snitt TSEK119
Högsta 12 mån0,05
Lägsta 12 mån0,01
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-05-24

Nyckeltal

P/E-0,60
P/S0,88
P/B (kurs/eget kapital)0,46
Omsättning per aktie SEK0,01
EPS (vinst per aktie) SEK-0,03
Eget kapital/aktie SEK0,01
ROE %0,00
Soliditet %1,45
Rörelsemarginal %-1,71

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK7 900
Rörelseresultat TSEK-13 500
Resultat efter finansnetto TSEK-11 600
Årets resultat TSEK-11 700
Eget kapital15 100
Anläggningstillgångar TSEK200
Kassa och bank TSEK400
Omsättningstillgångar TSEK10 400
Långfristiga skulder TSEK0
Kortfristiga skulder TSEK5 900

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
23,08%6,67%-15,79%0,00%33,33%-65,96%-94,67%-99,61%
0,010,020,020,020,010,050,304,07