ExeoTech Invest

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,00%0,00 SEK0,0279 680

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

ExeoTech Invests affärsidé är att förvärva, utveckla, och avyttra rörelsedrivande bolag främst inom sektorerna tillverkning, livsmedel, handel och logistik. Investeringarna görs både i noterade- och onoterade bolag, samt både i hel- eller delägda rörelsedrivande bolag. Målet är att investeringarna skall uppnå en marknadsmässig avkastning över tid. Bolaget har idag sitt huvudkontor i Kalmar.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Busck, Fredrik2011-09-22+16000
Nicolin, Carl2011-09-22+5000
Sundqvist, Ulf2011-09-22+25000
Otterling, Jan2011-09-22+25000
Nygren, Fredrik2011-09-22+45000
Stenberg, Katja2011-09-22+5000
Sundqvist, Ulf2011-01-07-295290
Sundqvist, Ulf2011-01-07+300000
Sundqvist, Ulf2011-01-07-295290
Sundqvist, Ulf2011-01-07+300000
Sundqvist, Ulf2010-12-21+1000000
SUNDQVIST, ULF2010-12-21+1000000
Nygren, Fredrik2010-12-13+260000
Davås, Lars2010-12-03+524467
Davås, Lars2010-12-02+137666
Davås, Lars2010-12-01+169243
Nygren, Fredrik2010-09-28+73539
Nygren, Fredrik2010-09-17+100000
Sundqvist, Ulf2010-09-16+100000
Nygren, Fredrik2010-09-07+50000

Kort om bolaget

TickerETIN MTF
ListaN/A
SektorerN/A
VDJesper Birgemo
OrdförandeFredrik Nygren
Noteringsdatum1998-05-29
Hemsidahttp://www.exeotechinvest.se/

Kalender & rapporter

2017-11-29Delårsrapport 2017-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Försäkringsaktiebolaget Avanza12,50%12,50%
Nordnet Pensionsförsäkring7,10%7,10%
Henrik von Essen inklusive bolag5,60%5,60%
Fredrik Nygren inklusive bolag5,50%5,50%
Jesper Birgemo3,30%3,30%

Om aktien

Börsvärde MSEK22
Antal aktier TSEK1 311 468
30 dagar antal i snitt4 682 132
30 dagar omsatt i snitt TSEK80
Högsta 12 mån0,07
Lägsta 12 mån0,01
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-05-24

Nyckeltal

P/E-0,63
P/S0,94
P/B (kurs/eget kapital)0,49
Omsättning per aktie SEK0,01
EPS (vinst per aktie) SEK-0,03
Eget kapital/aktie SEK0,01
ROE %0,00
Soliditet %1,45
Rörelsemarginal %-1,71

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK7 900
Rörelseresultat TSEK-13 500
Resultat efter finansnetto TSEK-11 600
Årets resultat TSEK-11 700
Eget kapital15 100
Anläggningstillgångar TSEK200
Kassa och bank TSEK400
Omsättningstillgångar TSEK10 400
Långfristiga skulder TSEK0
Kortfristiga skulder TSEK5 900

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-10,53%0,00%6,25%-34,62%-61,36%-74,63%-94,33%-99,60%
0,020,020,020,030,040,070,304,28