Ferronordic Machines

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,24%3,00 SEK1 273,00341 595

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Ferronordic Machines är en återförsäljare av reservdelar till fordonsindustrin. Bolaget grundades 2010 och är idag väletablerade på den ryska marknaden. Bland bolagets kunder återfinns större välkända aktörer där reservdelarna vanligtvis utgörs av komponenter till tyngre lastbilar. Utöver erbjuder bolaget eftermarknadsservice samt tillhörande finansiella tjänster. Huvudkontoret ligger i Stockholm.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Lars Erik Mikael Corneliusson2017-06-19+100
Hans Anders Blomqvist2017-06-16+90
Henrik Carlborg2017-06-15+85
Henrik Carlborg2017-06-15+85
HENRIK CARLBORG2016-12-23+125
ANDERS BLOMQVIST2016-12-13+118
ANDERS BLOMQVIST2016-12-13+118
LARS CORNELIUSSON2016-12-12+120

Kort om bolaget

TickerFNMA PREF
ListaFirst North Premier Stockholm
SektorerConsumer Goods / Automobiles & Parts
VDLars Corneliusson
OrdförandeStaffan Jufors
Noteringsdatum2013-12-03
Hemsidahttp://ferronordic.ru/

Kalender & rapporter

2017-11-28Delårsrapport 2017-Q3
2018-02-22Årsredovisning 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Skandinavkonsult i Stockholm 28,20%29,40%
Lars Corneliusson (through companies)13,00%13,50%
Erik Eberhardson (through companies)12,60%13,10%
Mellby Gård AB11,60%12,10%
Anders Blomqvist (through companies)7,30%7,60%

Om aktien

Börsvärde MSEK637
Antal aktier TSEK10 000
30 dagar antal i snitt268
30 dagar omsatt i snitt TSEK342
Högsta 12 mån1 295,00
Lägsta 12 mån797,00
Direktavkastning %8,64
Utdelning SEK50,00 (halvår)
Handlas utan utdelning2014-04-23

Nyckeltal

P/E0,00
P/S0,00
P/B (kurs/eget kapital)0,00
Omsättning per aktie SEK0,00
EPS (vinst per aktie) SEK0,00
Eget kapital/aktie SEK0,00
ROE %0,00
Soliditet %0,00
Rörelsemarginal %0,00

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEKN/A
Rörelseresultat TSEKN/A
Resultat efter finansnetto TSEKN/A
Årets resultat TSEKN/A
Eget kapitalN/A
Anläggningstillgångar TSEKN/A
Kassa och bank TSEKN/A
Omsättningstillgångar TSEKN/A
Långfristiga skulder TSEKN/A
Kortfristiga skulder TSEKN/A

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
1,11%3,83%12,16%28,59%44,66%49,94%77,05%0,00%
1 259,001 226,001 135,00990,00880,00849,00719,000,00