Gapwaves

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
8,43%2,55 SEK32,804 362 739

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Gapwaves är ett teknikbolag. Bolaget utvecklar och säljer antennprodukter baserade på patenterad GAP-vågledarteknologi. Gapwaves erbjuder produkter inom GAP-antenner, ultrabredbandsantenner och GAP-flänsadaptrar. Bolagets kunder återfinns bland radiolänktillverkare, rymdobservatorier, försvarskunder och laboratorier i Europa och USA. Huvudkontoret ligger i Göteborg.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Per Andersson2018-01-02+2000
Johan Andrén2017-12-19+2500
Per Andersson2017-12-05-2000
Cecile Schilliger2017-12-04+8400
Lars-Inge Sjöqvist2017-12-04+5780
Cecile Schilliger2017-12-04+16800
Lars-Inge Sjöqvist2017-12-04+20900
Cecile Schilliger2017-12-04+16800
Karl Olof Axelsson2017-11-14-3000
Lars-Inge Sjöqvist2017-09-05+100000
Jan Erik Wäreby2017-09-05+50000
Thomas Emanuelsson2017-09-05+50000
Lars-Inge Sjöqvist2017-07-12+218
Lars-Inge Sjöqvist2017-07-12+10000
Lars-Inge Sjöqvist2017-07-11+11582
Karl Olof Axelsson2017-04-25+2000

Kort om bolaget

TickerGAPW B
ListaFirst North Stockholm
SektorerTechnology
VDLars-Inge Sjöqvist
OrdförandeLars Granbom
Noteringsdatum2016-11-18
Hemsidahttp://www.gapwaves.com/investors-relations-se/

Kalender & rapporter

2018-02-23Årsredovisning 2017
2018-05-23Delårsrapport 2018-Q1
2018-08-22Delårsrapport 2018-Q2
2018-11-07Delårsrapport 2018-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Kildal Antenn AB38,30%62,20%
Lars-Inge Sjöqvist med bolag5,90%9,40%
Yang, Jian4,10%6,70%
Abbas Vosoogh med bolag2,10%3,00%
Zaman, Ashraf Uz1,80%2,90%

Om aktien

Börsvärde MSEK313
Antal aktier TSEK17 929
30 dagar antal i snitt138 380
30 dagar omsatt i snitt TSEK4 363
Högsta 12 mån57,50
Lägsta 12 mån9,20
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-04-25

Nyckeltal

P/E0,00
P/S0,00
P/B (kurs/eget kapital)0,00
Omsättning per aktie SEK0,00
EPS (vinst per aktie) SEK0,00
Eget kapital/aktie SEK0,00
ROE %0,00
Soliditet %0,00
Rörelsemarginal %0,00

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEKN/A
Rörelseresultat TSEKN/A
Resultat efter finansnetto TSEKN/A
Årets resultat TSEKN/A
Eget kapitalN/A
Anläggningstillgångar TSEKN/A
Kassa och bank TSEKN/A
Omsättningstillgångar TSEKN/A
Långfristiga skulder TSEKN/A
Kortfristiga skulder TSEKN/A

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
20,37%2,34%-22,46%142,96%-18,20%173,33%0,00%0,00%
27,2532,0542,3013,5040,1012,000,000,00