hubbr

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-12,17%-0,12 SEK0,83137 518

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Hubbr är ett konsultbolag. Bolaget erbjuder bemanningslösningar främst inom branscherna bank och försäkring, kundservice, försäljning och ekonomi. Utöver erbjuds tjänster relaterade till affärsutveckling som berör interna arbetsprocesser och digitala kanaler. I övrigt tillhandahåller Hubbr finansiella tjänster i form av fakturaservice, reskontra och inkassorelaterade frågor. Bolaget gick tidigare under namnet Vendator och har sitt huvudkontor i Bromma.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Christian Paulsson2017-02-22+5000
Gruppo AB2016-12-16+8755
Gruppo AB2016-12-06+8388
Gruppo AB2016-12-05+13459
Gruppo AB2016-11-30+7230
Gruppo AB2016-11-29+25000
Gruppo AB2016-11-28+16315
Gruppo AB2016-11-25+990
Gruppo AB2016-11-24+16000
Gruppo AB2016-10-14+2420
Gruppo AB2016-10-12+14000
Gruppo AB2016-10-10+2500
Gruppo AB2016-09-22+10000
Gruppo AB2016-09-22+10000
Gruppo AB2016-09-19+10000
Gruppo AB2016-09-12+9563
Gruppo AB2016-09-12+871
Peter Öster2015-07-23-2926
Lennart Torstensson2015-07-23-570000
Peter Öster2015-07-23-1359188

Kort om bolaget

TickerHUBR B
ListaFirst North Stockholm
SektorerIndustrials / Industrial Goods & Services
VDPeter Öster
OrdförandeMattias Kellqvist
Noteringsdatum2010-11-29
Hemsidahttp://investor.hubbr.se/

Kalender & rapporter

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Fam P. Öster med bolag och pensionsstiftelse8,50%28,40%
Paulsson Advisory AB10,20%8,50%
Gruppo AB11,30%6,00%
LMK Ventures8,30%4,40%
L. Torstensson med bolag5,50%2,90%

Om aktien

Börsvärde MSEK5
Antal aktier TSEK5 987
30 dagar antal i snitt159 260
30 dagar omsatt i snitt TSEK138
Högsta 12 mån4,47
Lägsta 12 mån0,45
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2011-04-15

Nyckeltal

P/E-0,34
P/S0,05
P/B (kurs/eget kapital)0,40
Omsättning per aktie SEK18,32
EPS (vinst per aktie) SEK-2,42
Eget kapital/aktie SEK2,28
ROE %0,00
Soliditet %0,63
Rörelsemarginal %-0,13

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK99 815
Rörelseresultat TSEK-12 620
Resultat efter finansnetto TSEK-14 515
Årets resultat TSEK-14 515
Eget kapital12 430
Anläggningstillgångar TSEK1 199
Kassa och bank TSEK851
Omsättningstillgångar TSEK19 616
Långfristiga skulder TSEK3 000
Kortfristiga skulder TSEK38 332

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-37,59%69,39%-7,26%-63,27%-59,71%-48,45%-90,05%-74,70%
1,330,490,902,262,061,618,343,28