Three Gates

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-9,03%-1,30 SEK13,1013 032

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Three gates är ett svenskt spelutvecklingsbolag som grundades år 2011. Bolaget fokuserar på att utveckla spel i midcore-segmentet, anpasssat för mobil- och onlineplattformar. Spelen marknadsförs via regionala distributörer som ingått partnerskap med Three Gates. De tre spelområdena är mobilspel, gamblingspel och kasinospel. Huvudkontoret är beläget i Visby.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Viktor Modigh2017-08-25+1700
Martin Ekdal2017-08-21+2106
VIKTOR MODIGH2016-12-02+582
VIKTOR MODIGH2016-12-02+1857
VIKTOR MODIGH2016-12-02+261
VIKTOR MODIGH2016-12-02+200
VIKTOR MODIGH2016-12-01+200
VIKTOR MODIGH2016-12-01+800
VIKTOR MODIGH2016-12-01+1100
VIKTOR MODIGH2016-11-30+200
VIKTOR MODIGH2016-11-30+800
VIKTOR MODIGH2016-11-30+300
VIKTOR MODIGH2016-11-30+700
VIKTOR MODIGH2016-10-20+1500
VIKTOR MODIGH2016-10-20+500
VIKTOR MODIGH2016-10-19+1100
VIKTOR MODIGH2016-10-19+200
Joakim Dahl2016-10-17+1000

Kort om bolaget

TickerGATE MTF
ListaN/A
SektorerN/A
VDDon Geyer
OrdförandeViktor Modigh
Noteringsdatum2016-09-16
Hemsidahttp://www.ir.threegates.se/

Kalender & rapporter

2017-11-20Delårsrapport 2017-Q3
2018-02-19Årsredovisning 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Motionworx i Visby AB11,30%11,30%
Don Geyer8,40%8,40%
LMK Venture Partners AB6,80%6,80%
Håkan Mattsson6,40%6,40%
Marcus Gezelius4,80%4,80%

Om aktien

Börsvärde MSEK19
Antal aktier TSEK0
30 dagar antal i snitt1 020
30 dagar omsatt i snitt TSEK13
Högsta 12 mån68,50
Lägsta 12 mån11,50
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-05-31

Nyckeltal

P/E-2,85
P/S7,24
P/B (kurs/eget kapital)2,08
Omsättning per aktie SEK1,81
EPS (vinst per aktie) SEK-4,60
Eget kapital/aktie SEK6,29
ROE %0,00
Soliditet %0,98
Rörelsemarginal %-2,53

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK2 379
Rörelseresultat TSEK-6 015
Resultat efter finansnetto TSEK-6 040
Årets resultat TSEK-6 040
Eget kapital8 273
Anläggningstillgångar TSEK178
Kassa och bank TSEK6 603
Omsättningstillgångar TSEK8 413
Långfristiga skulder TSEK0
Kortfristiga skulder TSEK886

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
0,77%-10,88%-67,25%-75,05%-19,63%-44,49%0,00%0,00%
13,0014,7040,0052,5016,3023,600,000,00