Three Gates

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-4,71%-0,23 SEK4,6526 970

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Three gates är ett svenskt spelutvecklingsbolag som grundades år 2011. Bolaget fokuserar på att utveckla spel i midcore-segmentet, anpasssat för mobil- och onlineplattformar. Spelen marknadsförs via regionala distributörer som ingått partnerskap med Three Gates. De tre spelområdena är mobilspel, gamblingspel och kasinospel. Huvudkontoret är beläget i Visby.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Viktor Modigh2017-08-25+1700
Martin Ekdal2017-08-21+2106
VIKTOR MODIGH2016-12-02+261
VIKTOR MODIGH2016-12-02+200
VIKTOR MODIGH2016-12-02+582
VIKTOR MODIGH2016-12-02+1857
VIKTOR MODIGH2016-12-01+800
VIKTOR MODIGH2016-12-01+1100
VIKTOR MODIGH2016-12-01+200
VIKTOR MODIGH2016-11-30+800
VIKTOR MODIGH2016-11-30+300
VIKTOR MODIGH2016-11-30+700
VIKTOR MODIGH2016-11-30+200
VIKTOR MODIGH2016-10-20+1500
VIKTOR MODIGH2016-10-20+500
VIKTOR MODIGH2016-10-19+200
VIKTOR MODIGH2016-10-19+1100
Joakim Dahl2016-10-17+1000

Kort om bolaget

TickerGATE MTF
ListaN/A
SektorerN/A
VDDon Geyer
OrdförandeViktor Modigh
Noteringsdatum2016-09-16
Hemsidahttp://www.threegates.se/ir/

Kalender & rapporter

2018-05-24Delårsrapport 2018-Q1
2018-08-23Delårsrapport 2018-Q2
2018-11-22Delårsrapport 2018-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Motionworx i Visby AB11,30%11,30%
Rune Lödrup9,40%9,40%
Don Geyer8,50%8,50%
Håkan Mattsson6,40%6,40%
Viktor Modigh5,10%5,10%

Om aktien

Börsvärde MSEK21
Antal aktier TSEK4 463
30 dagar antal i snitt5 800
30 dagar omsatt i snitt TSEK27
Högsta 12 mån53,49
Lägsta 12 mån4,41
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2018-05-22

Nyckeltal

P/E-0,45
P/S6,14
P/B (kurs/eget kapital)-1,14
Omsättning per aktie SEK0,22
EPS (vinst per aktie) SEK-10,39
Eget kapital/aktie SEK-1,20
ROE %0,00
Soliditet %-2,25
Rörelsemarginal %-12,97

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK995
Rörelseresultat TSEK-12 908
Resultat efter finansnetto TSEK-13 648
Årets resultat TSEK-13 648
Eget kapital-5 376
Anläggningstillgångar TSEK150
Kassa och bank TSEK635
Omsättningstillgångar TSEK2 392
Långfristiga skulder TSEK7 015
Kortfristiga skulder TSEK8 549

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-13,89%-19,83%-33,23%-62,06%-45,05%-90,81%0,00%0,00%
5,405,806,9612,258,4650,580,000,00