
Mina Länkar
Blog Archive
Taggar
Other

Indexjätten MSCI kommer att ge Saudiarabien och Argentina status som tillväxtmarknader. Därmed väntas stora kapitalströmmar flöda in till länderna när uppgraderingarna sker.
I slutet av förra veckan kom beskedet att MSCI uppgraderar Argentina från ny tillväxtmarknad (frontier market) till tillväxtmarknad (emerging market). Saudiarabien har hittills inte inkluderats i något av indexen men kommer nu alltså att ingå i MSCI Emerging Markets Index. Men det är först i mitten av nästa år som uppgraderingarna kommer att genomföras.
För den argentinska aktiemarknaden är beskedet välkommet. Efter fjolårets galna uppgång på över 70 procent har börsen i Buenos Aires haft det desto motigare i år. Efter en all-time-high-notering i januari har börsen fallit drygt 20 procent fram till i förra veckan. Då fick MSCI:s besked börsen att lyfta rejält och i dag står börsen 14 procent under toppen i januari.
MSCI:s uppgradering kommer dock enbart att gälla argentinska bolag som är parallellnoterade på utländska börser eftersom likviditeten på börsen i Buenos Aires är för begränsad.
När det gäller Saudiarabien kommer beskedet om uppgradering samtidigt som marknaden inväntar en börsnotering av det statskontrollerade oljebolaget Aramco. Det skulle för övrigt bli det största börsnoterade bolaget i världen.
När en notering kan ske är i nuläget dock oklart.
Även de pågående privatiseringarna i Saudiarabien gör att möjligheterna för investerare i landet ökar, säger Sebastien Lieblich på MSCI i ett pressmeddelande. Han menar att detta kan bidra till att Saudiarabien på längre sikt får en ökad vikt i tillväxtmarknadsindex.
I övrigt konstaterar MSCI att den saudiska aktiemarknaden snabbt reformerats.
Internationella investerare är imponerade över hur snabbt den saudiska aktiemarknaden förändrats och hur dedikerat den saudiska finansinspektionen och börsen arbetat, säger Sebastien Lieblich. I samband med förra veckans besked flaggade MSCI också för att det lilla gulf-landet Kuwait kan komma att uppgraderas till tillväxtmarknad. Besked om detta kommer i samband med nästa års indexrevision.