Clavister Holding

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,00%0,00 SEK18,40378 151

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Clavister är verksamma inom virtuella IT-säkerhetslösningar. Bolaget utvecklar, tillverkar och marknadsför nätverkslösningar för medelstora kunder företrädesvis inom telekomsektorn, men kunderna återfinns inom varierande branscher på global nivå. Exempel på produkter och tjänster som bolaget tillhandahåller innefattar brandväggar, backup, VPN och Gateway lösningar, samt övriga mobila - och fasta lösningar. Utöver erbjuds utbildningar inom området. Huvudkontoret ligger i Örnsköldsvik.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Håkan Wallberg2017-10-26+500
Håkan Wallberg2017-10-26+500
Håkan Wallberg2017-10-26+500
Niklas Wall2017-10-25+200
Niklas Wall2017-10-25+200
Patrik Kristoffersson2017-10-25+2500
Cathrine Kristoffersson2017-10-25+2000
Erik Engström2017-08-25+2500
Erik Engström2017-08-25+2000
Göran Martin Carstedt2017-08-24+7590
Göran Martin Carstedt2017-08-24+7589
Göran Martin Carstedt2017-08-23+7150
Göran Martin Carstedt2017-08-23+7149
Patrik Kristoffersson2017-08-15+2500
Cathrine Kristoffersson2017-08-15+1400
Niklas Wall2017-08-15+500
John Vestberg2017-07-12+2300
John Vestberg2017-07-12+2000
John Vestberg2017-07-12+1800
Peter Dahlander2017-07-10+80049

Kort om bolaget

TickerCLAV
ListaFirst North Stockholm
SektorerTechnology
VDJohn Vestberg
OrdförandeViktor Kovacs
Noteringsdatum2014-05-21
Hemsidahttps://www.clavister.com/investor-relations/

Kalender & rapporter

2017-12-11Extra bolagsstämma 2017
2018-02-15Årsredovisning 2017
2018-04-24Bolagsstämma 2017
2018-05-16Delårsrapport 2018-Q1
2018-08-22Delårsrapport 2018-Q2

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Danica Pension6,10%6,10%
Försäkringsbolaget, Avanza Pension14,50%14,50%
Ålandsbanken 5,70%5,70%
Nordnet Pensionsförsäkring AB4,40%4,40%

Om aktien

Börsvärde MSEK434
Antal aktier TSEK23 562
30 dagar antal i snitt20 875
30 dagar omsatt i snitt TSEK378
Högsta 12 mån59,00
Lägsta 12 mån16,50
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-04-28

Nyckeltal

P/E-6,80
P/S4,91
P/B (kurs/eget kapital)1,82
Omsättning per aktie SEK3,28
EPS (vinst per aktie) SEK-2,71
Eget kapital/aktie SEK8,86
ROE %0,00
Soliditet %2,04
Rörelsemarginal %-0,92

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK77 328
Rörelseresultat TSEK-70 965
Resultat efter finansnetto TSEK-69 959
Årets resultat TSEK-55 872
Eget kapital208 725
Anläggningstillgångar TSEK964
Kassa och bank TSEK75 243
Omsättningstillgångar TSEK102 225
Långfristiga skulder TSEK18 289
Kortfristiga skulder TSEK48 219

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-0,54%-17,86%-2,65%-55,01%-60,09%-60,43%29,58%0,00%
18,5022,4018,9040,9046,1046,5014,200,00