Clavister Holding

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-2,56%-0,55 SEK20,90385 137

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Clavister är verksamma inom virtuella IT-säkerhetslösningar. Bolaget utvecklar, tillverkar och marknadsför nätverkslösningar för medelstora kunder företrädesvis inom telekomsektorn, men kunderna återfinns inom varierande branscher på global nivå. Exempel på produkter och tjänster som bolaget tillhandahåller innefattar brandväggar, backup, VPN och Gateway lösningar, samt övriga mobila - och fasta lösningar. Utöver erbjuds utbildningar inom området. Huvudkontoret ligger i Örnsköldsvik.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
John Vestberg2018-02-16-60000
Andreas Åsander2018-02-16+60000
Bo Askvik2017-12-19+2000
Håkan Wallberg2017-10-26+500
Håkan Wallberg2017-10-26+500
Håkan Wallberg2017-10-26+500
Cathrine Kristoffersson2017-10-25+2000
Niklas Wall2017-10-25+200
Niklas Wall2017-10-25+200
Patrik Kristoffersson2017-10-25+2500
Erik Engström2017-08-25+2000
Erik Engström2017-08-25+2500
Göran Martin Carstedt2017-08-24+7590
Göran Martin Carstedt2017-08-24+7589
Göran Martin Carstedt2017-08-23+7149
Göran Martin Carstedt2017-08-23+7150
Patrik Kristoffersson2017-08-15+2500
Cathrine Kristoffersson2017-08-15+1400
Niklas Wall2017-08-15+500
John Vestberg2017-07-12+2300

Kort om bolaget

TickerCLAV
ListaFirst North Stockholm
SektorerTechnology
VDJohn Vestberg
OrdförandeViktor Kovacs
Noteringsdatum2014-05-21
Hemsidahttps://www.clavister.com/investor-relations/

Kalender & rapporter

2018-04-24Bolagsstämma 2017
2018-05-16Delårsrapport 2018-Q1
2018-08-22Delårsrapport 2018-Q2

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Danica Pension6,10%6,10%
Försäkringsbolaget, Avanza Pension13,60%13,60%
Ålandsbanken 5,50%5,50%
Fondita Nordic Micro Cap4,30%4,30%

Om aktien

Börsvärde MSEK490
Antal aktier TSEK23 562
30 dagar antal i snitt18 395
30 dagar omsatt i snitt TSEK385
Högsta 12 mån52,75
Lägsta 12 mån16,50
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2018-04-25

Nyckeltal

P/E-7,35
P/S4,83
P/B (kurs/eget kapital)2,30
Omsättning per aktie SEK4,25
EPS (vinst per aktie) SEK-2,85
Eget kapital/aktie SEK8,92
ROE %0,00
Soliditet %1,92
Rörelsemarginal %-0,77

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK100 206
Rörelseresultat TSEK-76 945
Resultat efter finansnetto TSEK-83 676
Årets resultat TSEK-65 879
Eget kapital210 288
Anläggningstillgångar TSEK1 634
Kassa och bank TSEK26 492
Omsättningstillgångar TSEK109 486
Långfristiga skulder TSEK58 236
Kortfristiga skulder TSEK34 315

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
1,21%-4,13%16,11%9,42%-12,55%-59,81%39,33%0,00%
20,6521,8018,0019,1023,9052,0015,000,00