Clavister Holding

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,95%0,20 SEK21,20422 203

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Clavister är verksamma inom virtuella IT-säkerhetslösningar. Bolaget utvecklar, tillverkar och marknadsför nätverkslösningar för medelstora kunder företrädesvis inom telekomsektorn, men kunderna återfinns inom varierande branscher på global nivå. Exempel på produkter och tjänster som bolaget tillhandahåller innefattar brandväggar, backup, VPN och Gateway lösningar, samt övriga mobila - och fasta lösningar. Utöver erbjuds utbildningar inom området. Huvudkontoret ligger i Örnsköldsvik.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Erik Engström2017-08-25+2000
Erik Engström2017-08-25+2500
Cathrine Kristoffersson2017-08-15+1400
Niklas Wall2017-08-15+500
Patrik Kristoffersson2017-08-15+2500
John Vestberg2017-07-12+2000
John Vestberg2017-07-12+2300
John Vestberg2017-07-12+1800
John Vestberg2017-07-12+2000
John Vestberg2017-07-12+2300
Erik Engström2017-07-10+500
Peter Dahlander2017-07-10+80049
Peter Dahlander2017-07-10-80049
Johan Öhman2017-04-28+15600
John Vestberg2017-03-13-186210
John Vestberg2017-03-13+186210
John Vestberg2017-03-09+56306
John Vestberg2017-03-09+17865
John Vestberg2017-03-09-56306
John Vestberg2017-03-09-17865

Kort om bolaget

TickerCLAV
ListaFirst North Stockholm
SektorerTechnology
VDJohn Vestberg
OrdförandeViktor Kovacs
Noteringsdatum2014-05-21
Hemsidahttps://www.clavister.com/investor-relations/

Kalender & rapporter

2017-10-25Delårsrapport 2017-Q3
2018-02-15Årsredovisning 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Försäkringsbolaget, Avanza Pension14,60%14,60%
Nordnet Pensionsförsäkring AB4,90%4,90%
Swedbank Robur4,60%4,60%
Danica Pension4,20%4,20%
Banque Öhman4,10%4,10%

Om aktien

Börsvärde MSEK485
Antal aktier TSEK22 895
30 dagar antal i snitt19 908
30 dagar omsatt i snitt TSEK422
Högsta 12 mån59,00
Lägsta 12 mån16,50
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2015-04-29

Nyckeltal

P/E-7,83
P/S5,66
P/B (kurs/eget kapital)2,10
Omsättning per aktie SEK3,38
EPS (vinst per aktie) SEK-2,71
Eget kapital/aktie SEK9,12
ROE %0,00
Soliditet %2,04
Rörelsemarginal %-0,92

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK77 328
Rörelseresultat TSEK-70 965
Resultat efter finansnetto TSEK-69 959
Årets resultat TSEK-55 872
Eget kapital208 725
Anläggningstillgångar TSEK964
Kassa och bank TSEK75 243
Omsättningstillgångar TSEK102 225
Långfristiga skulder TSEK18 289
Kortfristiga skulder TSEK48 219

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
3,92%7,61%-36,72%-51,49%-54,01%-52,89%28,48%0,00%
20,4019,7033,5043,7046,1045,0016,500,00