INFINEON: RUSAR EFTER STARKARE RAPPORT ÄN VÄNTAT OCH HÖJD PROGNOS
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Den tyska chiptillverkaren Infineon rusade med över 10 procent på Frankfurtbörsen under tisdagsmorgonen efter att delårsrapporten för det första kvartalet i det brutna räkenskapsåret 2024/2025 kommit in med bättre siffror än väntat.
Infineon höjde också helårsprognosen i samband med delårsrapporten och vd Jochen Hanebeck kallade bolagets prestationer för "starka i en svag marknad".
Under första kvartalet uppgick Infineons omsättning till 3,4 miljarder euro, jämfört med analytikerkonsensus på 3,2 miljarder euro enligt S&P Global Market Intelligence.
För det andra kvartalet räknar bolaget med en omsättning på 3,6 miljarder euro, vilket också är högre än analytikernas förväntningar på 3,5 miljarder euro.
Även rörelsevinsten var bättre än väntat under första kvartalet, då 573 miljoner euro överskred estimaten med drygt 20 procent.
I den höjda prognosen skrivs att det nu förväntas "en stabil till svagt stigande omsättning" för helåret jämfört med räkenskapsåret 2024, en förbättring från den tidigare prognosen som pekade på "en liten nedgång i omsättningen".
Uppjusteringen beror främst på en förväntat starkare amerikansk dollar. Den nya prognosen bygger på en antagen växelkurs på 1:05 dollar per euro, jämfört med den tidigare prognosen på 1:10 dollar per euro.