Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Nyhet
27 Mar, 2023

FRONT VENTURES: GÖR KVITTNINGSEMISSION 5 MLN KR

Uppdaterad:
2 Jun, 2023

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Investmentbolaget Front Ventures genomför en kvittningsemission i syfte att reglera leverantörs- och lånefordringar om totalt 5 miljoner kronor.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Fordringarna kvittas mot närmare 5,3 miljoner nyemitterade B-aktier till en teckningskurs om 0:95 kronor per aktie

Nyemissionen möjliggör för bolaget att på ett kassaflödeseffektivt sätt minska skuldsättning och förstärka balansräkning och solvens, heter det.

Teckningskursen överstiger med 14 procent den volymviktade handelskursen för perioden 27 februari till 24 mars.

Nyemissionen innebär en utspädningseffekt motsvarande ca 8,3 procent av röster och 11,6 procent av kapital i Front Ventures.



TradeVenue
TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.