Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Marknadskommentar
17 Jan, 2025

RÅVAROR: OLJAN FORTSÄTTER STIGA EFTER RYSSLANDSSANKTIONER

Uppdaterad:
17 Jan, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Råvarumarknaden handlades primärt uppåt på fredagsmorgonen, med ny uppgång i olje- och basmetallpriser, samtidigt som ädelmetallerna sjönk tillbaka något.

Den europeiska referensoljan Brent var upp med 0,4 procent för handelsdagen i första termin, en ökning med 1,2 procent jämfört med vid svensk stängningstid på torsdagen.

Motsvarigheten för den amerikanska WTI-oljan steg med 0,6 procent för handelsdagen.

"Försörjningsoro till följd av amerikanska sanktioner mot ryska oljeproducenter och tankfartyg kombinerat med förväntningar om ökad efterfrågan driven av potentiella amerikanska räntesänkningar stärker råoljemarknaden", sade Fujitomi Securities analytiker Toshitaka Tazawa, enligt Reuters.

"Den förväntade ökningen av efterfrågan på fotogen på grund av kallt väder i USA är en annan stödjande faktor", tillade han.

Oljepriset närmar sig den fjärde veckouppgången i rad, och sker strax innan Donald Trump svärs in som USA:s 47:e president på måndag. Donald Trumps rådgivare arbetar med en omfattande sanktionsstrategi för att bana väg för en diplomatisk uppgörelse mellan Ryssland och Ukraina, samtidigt som sanktionerna mot Iran och Venezuela skärps, enligt källor med insyn, skriver Bloomberg News.

Scott Bessent, nominerad till posten som finansminister, uppgav vid en utfrågning på torsdagen att han stödjer hårdare sanktioner mot rysk olja.

Uppmärksamhet har riktats alltmer mot Indiens agerande efter de nylanserade amerikanska sanktionerna mot rysk olja. Det kan konstateras att Indian Oil Corp (IOC) upphandlat 7 miljoner fat spotråolja från Mellanöstern och Afrika, inklusive ett ovanligt köp av Abu Dhabis Murban-olja. Köpet görs sannolikt för att täppa igen utbudsglappet efter sanktioner som påverkar tillgången från Ryssland, enligt Reuters källor.

Totalenergies mäklarenhet Totsa sålde en Murban-last på två miljoner fat till IOC med en premie på minst fem dollar per fat över Dubai-referenspriset, enligt Reuters, något som ger en vink om utbudsbristen som följt de nya Rysslandssanktionerna.

På basmetallmarknaden steg de flesta metallerna. Endast nickel hittades nedåt, men utan dramatik i rörelserna. Ädelmetallerna guld och silver sjönk med 0,1 procent respektive 0,5 procent.


Noteringar klockan 07:30

Råolja (pris/fat): 31/12
WTI, första terminen +0:50 USD 79:18 0,64% 10,40%
Brent, första terminen +0:31 USD 81:60 0,38% 9,32%

Basmetaller LME (pris/ton), tremånaderstermin)
Koppar +13 USD 9.258 0,14% 5,43%
Zink +33 USD 2.907 1,15% -2,74%
Aluminium +9 USD 2.643 0,34% 3,53%
Nickel -65 USD 15.885 -0,41% 3,82%
Bly +3 USD 1.980 0,15% 1,43%
Tenn +430 USD 29.785 1,46% 2,92%

Ädelmetaller (pris/uns, spot)
Guld -2:20 USD 2711:55 -0,08% 3,34%
Silver -0:14 USD 30:66 -0,45% 6,11%

Dollarindex +0.17 109.11 0,15% 0,58%
(högre = starkare USD)

KÄLLA: Infront.


TradeVenue
TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.