Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Nyhet
20 Dec, 2024

GREEN LANDSCAPING: KÖPER TIEFBAU LENZEN MED OMS 8 MLN EUR 2024

Uppdaterad:
20 Dec, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Green Landscaping har förvärvat tyska Tiefbau Lenzen som under 2024 förväntas visa en nettoomsättning om cirka 8 miljoner euro år.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Tiefbau Lenzen, som har huvudkontor i Bonn, erbjuder tjänster inom lätt anläggning och finplanering till den offentliga sektorn i Köln-Bonn-området i Nordrhein-Westfalen, Tyskland.

Bolaget konsolideras från och med den 1 januari 2025. Förvärvet finansieras kontant och genom överlåtelse av aktier i Green Landscaping.

Den tidigare ägaren blir därmed delägare i Green Landscaping, uppger bolaget.



TradeVenue
TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.