KRYPTOVALUTOR: SEC-UTREDNING MOT COINBASE SKA AVSLUTAS, AKTIEN UPP
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Amerikanska Coinbase aktie satte fart uppåt i fredagens förhandel efter att det meddelats att amerikanska finansinspektionen SEC avser lägga ned en utredning mot kryptovalutabolaget.
Fallet handlar om huruvida Coinbase, som upplåter en handelsplattform för kryptotillgångar, är att betrakta som en börsplats och således bör följa lagar och regler som gäller för sådana. Utredningen inleddes för två år sedan.
"Vi kan avisera att SEC lägger ned fallet. Det kommer inte krävas någon förlikning eller kompromiss", skriver chefsjuristen Paul Grewal på mikrobloggen X.
Det krävs fortsatt en omröstning i SEC:s styrelse, som väntas ske i nästa vecka. Inför denna har tjänstemän rekommenderat att fallet läggs ned. Beskedet ses på som väntat, givet president Donald Trumps tillträde efter en kampanj där kryptoavreglering varit ett tema. Kryptobolag var stora bidragsgivare till den republikanske kandidaten.
Aktien steg med runt 5 procent i förhandeln.