Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Nyhet
4 Feb, 2025

RB: VILL SE FORTSATTA TECKEN PÅ ÅTERHÄMTNING - BUNGE

Uppdaterad:
4 Feb, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Det var väl avvägt att sänka räntan ytterligare redan i januari.

Det sade vice riksbankschef Aino Bunge vid det penningpolitiska mötet den 28 januari, enligt protokollet från mötet. Där sänkte Riksbanken styrräntan med 25 punkter till 2,25 procent.

Konjunkturen visar tecken på att vända men är fortsatt svag och behöver stöd av penningpolitiken.

"Även om hushållen och företagen i Sverige är räntekänsliga tar det tid för sänkningarna att få effekt och det talar för en mer prövande ansats framöver och att räntebanan från december i huvudsak står sig", sade hon.

Riksbanken måste nu vara framåtblickande och noga utvärdera behovet av kommande ränteförändringar utifrån effekterna av dem som redan har vidtagits.

"Jag menar dock att en pusselbit i den penningpolitiska avvägningen också är risken att penningpolitiken är för åtstramande", sade hon.

Nästa möte är i mars.

"För mig är det viktigt att vi fram till dess ser fortsatta tecken på återhämtning av konjunkturen som bekräftar vår tidigare prognos", sade hon.

Utöver nya utfallsdata ser hon fram emot en ny företagsundersökning som de då kommer att ha på bordet.



TradeVenue
TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.