Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Marknadskommentar
4 Mar, 2025

NORDEN: KRAFTIGA NEDGÅNGAR I OLJERELATERAT, VINX 30 -3,2%

Uppdaterad:
4 Mar, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) De nordiska börserna avslutade tisdagens handel kraftigt ned, påverkade av Donald Trumps tullar mot Kanada, Mexiko och Kina. Samlingsindexet Vinx 30 sjönk 3,2 procent till 1.520.

Oslobörsens OBX-index backade 2,9 procent till 1.393. Tydliga nedgångar syntes bland oljerelaterade aktier efter att Opec+ meddelat att det kommer gå vidare med den planerade oljeproduktionsökningen från april. DNB Markets förväntar sig att priset på Brentoljan faller under 70 dollar per fat om inte Opec+ ändrar kurs, och vid stängning handlades Brentoljan nära den nivån. Analytiker förväntar sig även att Trumps tullar kommer tynga den ekonomiska aktiviteten och minska efterfrågan på bränsle.

Aker BP sjönk 6,7 procent, Vår Energi backade 5,7 procent och Equinor retirerade 4,4 procent.

Svenska Swedbank har ingått ett nytt partnerskap med Sparebank 1 i syfte att skapa en nordisk investmentbank. Sparebank 1-aktien sjönk 1,9 procent.

OMXC25-indexet i Köpenhamn försvagades med 2,2 procent till 1.808, lett av bryggeriet Carlsberg som handlades mot strömmen med en uppgång om 2,0 procent.

Kabeltillverkaren NKT backade 4,6 procent till 457 danska kronor. Dock har Jefferies höjt aktien till behåll från "underperform" med en riktkurshöjning till 482 danska kronor, från 460.

I Helsingfors var OMXH25-indexet ned 2,0 procent till 4.683. I botten fanns verkstadsbolagen Wärtsilä med en nedgång om 4,6 procent, samtidigt som verkstadskoncernen Metso sjönk 4,5 procent.



TradeVenue
TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.