Spotify: Planerar en ny app i mars, ska kunna kringgå App Store
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Spotify har för avsikt att lansera en nydesignad app för Iphone i mars. Målet är att dra fördel av EU:s nya Digital Markets Act som då träder i kraft, skriver sajten Axios.
I enlighet med den nya EU-lagen kommer Spotify att kunna marknadsföra kampanjer och möjliggöra köp av produkter som till exempel ljudböcker i appen utan att behöva gå via Apples App Store, och utan att därmed behöva betala Apple 30 procent i provision.
"Med Digital Markets Act på väg ut kommer Spotify att bli mycket bättre, och det innebär fler möjligheter för utvecklare och kreatörer", skriver Spotify i ett pressmeddelande.
Bloomberg har nyligen rapporterat att Apple planerar att dela upp App Store i en version specifikt för användare i EU och en version för övriga.