Laddar TradingView Widget
Laddar annons
25 Mar, 2025

BALDER: TIDPUNKT NORION-UTDELNING BEROR PÅ OMVÄRLD, FÖRVÄRV – FC

Uppdaterad:
25 Mar, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Fastighetsbolaget Balders finanschef Ewa Wassberg kan inte komma med något närmare besked kring när utdelningen av Norion Bank kan komma att ske, utan det kommer att bero på utvecklingen i omvärlden, samt vilka eventuella förvärvsmöjligheter som dyker upp under 2025.

Det uppger hon för Nyhetsbyrån Direkt.

I Balders pressmeddelande om Norion-utdelningen på måndagskvällen var budskapet att styrelsen kommer att föreslå en bolagsstämma att dela ut aktierna "vid en tidpunkt då Balders kreditnyckeltal och rating inte kommer att påverkas negativt" – något rakare besked än så bjuder Ewa Wassberg inte på när Nyhetsbyrån Direkt frågar om tidpunkten kring utdelningen.

"Frågan kring Balders ägande i Norion har diskuterats en längre tid i styrelsen. Vi har själva också kommenterat externt att det är lite av en udda fågel i ett fastighetsbolags balansräkning. Nu har styrelsen fattat det här beslutet, så får vi se vilken tidpunkt som är lämplig för att göra utdelningen", uppger finanschefen.

Vidare förklarar finanschefen att tidpunkten kan komma att påverkas av eventuella förvärvsmöjligheter som dyker upp.

"Det finns delar av marknaden som är mer utmanande än andra vilket passar oss bra med vår diversifiering och starka kassaflöden. Med det sagt tycker vi att förutsättningarna finns för möjligheter till nya förvärv och det är också genom förvärv vi har kommunicerat att vi kommer växa de närmsta åren", skriver hon i ett mejl till Direkt.

Beslutet att dela ut Norion ska ses som ett led i arbetet med att förenkla och renodla Balder som fastighetskoncern, kommenterade Balders styrelseordförande Sten Dunér i Balders pressmeddelande.

Enligt Ewa Wassberg så kommer utvecklingen av Balders verksamhet genom intressebolag alltid att vara en del av bolagets strategi, men att intressebolagens andel av helheten kommer att minska tydligt genom Centuraffären som genomfördes i höstas samt måndagskvällens beslut kring Norion.

Enligt Ewa Wassberg finns det därmed inga diskussioner om att dela ut eller avyttra andra noterade bolag inom Balder.

"Övriga innehav i noterade fastighetsbolag är ju av en annan karaktär än vårt innehav i Norion", uppger hon.

Balder äger förutom Norion, i dag även knappt 40 procent av aktierna i det norska fastighetsbolaget Entra, som sektorkollegan Castellum på senare tid ökat sitt ägande i. Fastighetsbolaget äger även aktier i de svenska fastighetsbolagen Stenhus Fastigheter, Brinova, och Fortinova, enligt ägardatatjänsten Holdings.

Ewa Wassberg tonar samtidigt ned medierapporteringen kring Norions samarbetspartners för distribution av krediter, och att det skulle ha något att göra med måndagskvällens besked.

Förra veckan uppmärksammade Dagens industri att "nyckelmedarbetare" på Norion tjänar stora pengar på bankens fastighetskrediter genom ett bolag som får ersättning från Norion. DI:s rapportering fick både Balder-aktien och Norions aktie att falla tydligt den 19 mars.

"Frågan kring att Norion använt sig av samarbetspartners för distribution av krediter är något som kommunicerats tydligt av banken och stod bland annat i Collectors prospekt vid börsnoteringen, så det är olyckligt att det beskrivs som ett avslöjande av DI", kommenterar Ewa Wassberg.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.