Laddar TradingView Widget
Laddar annons
12 Mar, 2025

KNOWIT: FJÄRDE KVARTALET KAN HA VARIT BOTTEN, KÖP - EFN

Uppdaterad:
12 Mar, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Ett kraftigt förbättrat kassaflöde i fjol minskar aktiemarknadens oro kring it-konsulten Knowit, som köpstämplas av finanssajten EFN i en analys.

Knowit har haft det kämpigt på börsen och facit de senaste åren är -60 procent från toppen 2021 och -12 procent på fem år.

”Men det går inte att komma från att jämförelsetalen blir lättare. När optimisterna inte går att hitta ens med ljus och lykta kan det vara läge att kliva in i en aktie”, skriver sajten.

Knowit minskade sin personalstyrka med nära 10 procent under förra året och bolagets besparingar börjar synas så smått i resultatet, enligt EFN.

”Omsättningen vänder förhoppningsvis till tillväxt”, skriver sajten som spår att en botten kan ha setts redan i det fjärde kvartalet.

”Omställningen till vinstökning och då en bekräftad botten blir positivt för aktien. Börsen underskattade tiden det tar att vända svackan efter de stora förvärven som sammanföll med försämrade tider. Det är inte omöjligt att samma sak gäller kraften i återhämtningen och höjden i marginalförbättringarna. Det får stor inverkan på både vinsten och priset på aktien. Köp”, lyder EFN:s slutsats.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.