NORDEN: STÄNGDE NED, NOVO NORDISK BACKADE, VINX 30 -1,0%
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) De nordiska börserna avslutade fredagens handel ned. Samlingsindexet Vinx 30 sjönk 1,0 procent till 1.396.
OMXC25-indexet i Köpenhamn backade 0,3 procent till 1.705, där läkemedelsbolaget Novo Nordisk föll med 1,4 procent till 474:05 danska kronor. Bank of America har i en analys spått att Novo Nordisk riskerar att missa förväntningarna för det första kvartalet 2025. Analyshuset upprepade rekommendationen köp för bolagets aktie, men med en sänkt riktkurs till 910 från tidigare 1.075 danska kronor.
Vidare kom nyheten att Novo Nordisk inlicensierar läkemedelskandidaten LX9851 från amerikanska Lexicon.
Även vindkraftsbolaget Vestas gick svagt, med en nedgång på 2,3 procent. Bolaget meddelade att det tagit emot en order från Copenhagen Infrastructure Partners för ett havsvindprojekt i Taiwan på 495 megawatt (MW).
Oslobörsens OBX-index försvagades 1,5 procent till 1.438, med aktier inom sjömatssektorn i botten av indexet.
Laxodlingsbolaget Salmar och sektorkollegan Mowi retirerade 5,5 respektive 5,7 procent.
Positivt var det för fraktbolaget Wallenius Wilhelmsen som steg 4,2 procent. Bolaget meddelade att det har förnyat ett fraktkontrakt med en europeisk baserad OEM för fem år från den 1 april.
I Helsingfors var OMXH25-indexet ned 0,9 procent till 4.585. Dagens förlorare i indexet var verkstadsbolaget Konecranes som föll över 12 procent. I andra änden av indexet sågs massa- och pappersbolaget Stora Enso lyfta 1,8 procent.