Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Marknadskommentar
31 Mar, 2025

RÄNTOR/VALUTOR: RÄNTOR NER INFÖR ONSDAGENS USA-TULLBESKED

Uppdaterad:
31 Mar, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Europaräntorna sjunker i förmiddagens handel på måndagen när oroliga marknader inväntar onsdagens amerikanska tullbesked. Euron handlas aningen lägre mot dollarn jämfört med på fredagseftermiddagen.

Osäkerheten är fortsatt stor om vad president Trump kommer att annonsera om tullarna på onsdag, och en av frågorna handlar om han kommer att införa individualiserade tullar för olika länder eller om det kommer att handla om breda tullar över hela linjen för i princip alla länder.

Wall Street Journal påminner om att Trump förra söndagen antydde att han skulle vara "mycket mer generös" med tullarna, men under de senaste dagarna uppges han ha pressat på sina medarbetare att vara mer aggressiva. Trump förstärkte det budskapet på söndagskvällen då han sade att han hade siktet inställt på "i stort sett alla" handelspartners med någon form av tullar.

Goldman Sachs höjde sitt antagande om tullarna för andra gången på en månad på söndagen.

"Vi räknar nu med att den genomsnittliga amerikanska tullsatsen kommer att stiga 15 procentenheter 2025 – vårt tidigare riskscenario och 5 procentenheter mer än vår tidigare basprognos", skrev Goldman Sachs i ett kundbrev på söndagskvällen.

Ekonomerna räknar med att Trump kommer att annonsera ömsesidiga tullar på i genomsnitt 15 procent för samtliga handelspartners den 2 april, men att olika undantag för vissa produkter om länder i slutänden kommer att sänka den genomsnittliga nivån till 9 procent.

Goldman Sachs höjde samtidigt sin prognos om sannolikheten för en recession i USA-ekonomin i år från 20 till 35 procent. Prognosen för kärn-PCE-inflationen i slutet av året höjs samtidigt från 3,0 till 3,5 procent, men Goldman Sachs räknar ändå med att Fed kommer att sänka räntan i såväl juli som i september och november.

ING Economics noterar att valutamarknaden indikerar ett större fokus på inhemska effekter för USA av tullarna, snarare än för de länder som drabbas av tullarna. De anar samtidigt ett misstroende om hur länge Trump kommer att kunna behålla tullarna, med tanke på riskerna mot den ekonomiska aktiviteten och inflationen i USA.

"Vår bedömning är lite mer pessimistisk ur ett sentimentsperspektiv… om Trumps mål verkligen är att få inkomster för att finansiera budgetåtgärder, då verkar denna tullrunda mer sannolikt bli en strukturell, långvarig manöver snarare än en på-och-av-manöver som med Kanada och Mexiko", skriver ING Economics

Måndagens Europadatafokus riktas främst på preliminära tyska inflationsdata för mars, och rapporterna från delstater antyder KPI-inflationen i hela landet kan komma in hyggligt nära förväntningarna.

Preliminära KPI för hela Tyskland publiceras klockan 14.00 och enligt konsensusprognosen väntas KPI-inflationen ha sjunkit till 2,2 procent i mars, från 2,3 procent i februari.

Italien publicerar preliminära KPI-dat för mars klockan 11.00.

Tyska data på morgonen visade vidare att detaljhandeln ökade 0,8 procent i februari jämfört med i januari (väntat 0,0), och att importpriserna samtidigt steg 0,3 procent (väntat -0,1).

I Sverige inväntas besked om hur det går att få till ett nytt industriavtal innan tidsfristen löper ut vid midnatt.

Arbetstagarsidan nobbade den 21 mars medlarnas bud om ett treårigt avtal med löneökningar på totalt 7,7 procent medan arbetsgivarna tackade ja.

SEB noterar i sitt morgonbrev att det tidigare medlarbudet, som motsvarar 2,6 procent per år, "känns lite lågt, men också att fackens krav på 4,2 procent, för ett år, är "för högt".

"Vår bedömning kvarstår att avtalade löneökningar plus löneglidningar hamnar i regionen 3,5-3,6 procent", skriver SEB i morgonbrevet.

Svenska räntor sjunker 3-4 punkter på måndagsförmiddagen, kronan handlas samtidigt 1 öre svagare mot euron jämfört med vid fredagens svenska stängning.

USA-räntorna sjönk efter svensk stängning på fredagen när marknaden skiftade över mot mindre riskfyllda placeringar i avvaktan på de nya tullbeskeden på onsdag. USA-räntorna sjönk ytterligare i Asien på måndagsmorgonen, men har därefter vänt svagt uppåt igen i europeisk förmiddagshandel.

Eftermiddagens USA-datakalender inkluderar Chicago industri-PMI för mars, klockan 15.45, och Dallas Feds industriindex för samma månad, klockan 16.30



             måndag kl 10.15 (fredag kl 16.15)
==================================
USD/SEK 10:0085 (9:9908) EUR/USD 1:0823 (1:0832)
EUR/SEK 10:8332 (10:8233) USD/JPY 149:24 (150:20)
Ty obl 2 1,99 (2,04) Ty obl 10 2,70 (2,74)
US obl 2 3,87 (3,94) US obl 10 4,21 (4,29)
Sv obl 2 2,18 (2,21) Sv obl 10 2,64 (2,67)


TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.