Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Marknadskommentar
25 Apr, 2025

RÄNTOR/VALUTOR: STARKARE DOLLAR EFTER LITE TULLHOPP

Uppdaterad:
25 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) USA-räntorna handlas på lite lägre nivåer på fredagen, med tioåringen ned till 3,80 procent. Dollarn har stärkts till 143:60 mot yenen och 1:1320 mot euron med dollarindex på 99,80. Asienbörserna följer New York uppåt.

"Investerarna är lite mer uppåt i Asien och tar intryck av återhämtningen på de amerikanska marknaderna. Så här i slutet av veckan finns det förhoppningar om att handelsspänningarna kanske börjar mildras i kanterna, med förbättrade utsikter för avtal", sade Frederic Neumann på HSBC i Hongkong till Bloomberg News.

Dollarn fick en extra skjuts av uppgifter till Bloomberg News om att Kinas regering överväger att tillfälligt upphäva den 125-procentiga tullen på vissa amerikanska importvaror.

Bakgrunden är att de ekonomiska kostnaderna för handelskriget med motåtgärder börjar tynga vissa branscher rejält, till exempel medicins utrustning och industrikemikalier.

Det är fortsatt oklart i vilken mån det förs handelssamtal mellan Kina och USA för närvarande.

Några Fed-ledamöter indikerade på torsdagen viss öppenhet för att sänka vid behov.

"Det skulle inte förvåna mig om vi börjar se fler uppsägningar och en ökning av arbetslösheten framöver, särskilt om de höga tullarna återinförs. Jag skulle förvänta mig fler räntesänkningar, och tidigare, om jag ser en tydlig försämring på arbetsmarknaden", sade Fed-guvernören Christopher Waller.

Waller betonade att han inte tror att tullarna kommer att ha någon större påverkan på ekonomin före juli, men att arbetslösheten därefter kan komma att stiga snabbt om höga tullar återinförs. Han upprepade sin uppfattning att tullarnas inflationspåverkan troligen blir tillfällig.

Tidigare har Fed-chefen Jerome Powell varnat för att högre tullar kan leda till ihållande inflation och skapa spänningar i centralbankens dubbla mandat, att både främja maximal sysselsättning och stabila priser.

Beth Hammack, chef för Federal Reserve i Cleveland, uteslöt en räntesänkning i maj men sade att centralbanken kan agera redan i juni om det finns tydliga bevis för vilken riktning ekonomin är på väg.

"Om vi har tydlig och övertygande data i juni, tror jag att du kommer att se kommittén agera – om vi vid den tidpunkten vet vilket håll som är rätt att gå åt," sade Hammack till CNBC, efter en specifik fråga om junimötet.

Japanska räntor har stigit 4-5 punkter på fredagen.

Kärn-KPI i Tokyoområdet steg 3,4 procent i årstakt i april, efter +2,4 procent månaden före. Väntat var 3,2 procent.

KPI-inflationen exklusive både färska livsmedel och energi steg till 2,0 procent, från 1,1 procent i mars.

"Kärninflationen väntas förbli hög under flera månader. Bank of Japan kommer att vara fortsatt försiktig om inverkan på ekonomin från USA-tullarna nu, men kommer att söka timingen för en ny räntehöjning om inverkan inte ses som så skadlig", sade Takeshi Minami på Norinchukin Research Institute till Reuters.

BOJ-chefen Kazuo Ueda sade på torsdagen att de kommer att fortsätta att höja räntan om den underliggande inflationen ligger på målet i enlighet med prognosen, men också noggrant analysera hur olika faktorer, inklusive de potentiella ekonomiska följderna av USA-tullarna, kan påverka möjligheterna att varaktigt nå inflationsmålet.

En indikation om fortsatt avsikt att höja kan komma vid policymötet den 1 maj, men samtliga bedömare i Bloomberg News prognosenkät spår oförändrad ränta då.

"Missta er inte, det här KPI-utfallet för Tokyo var hett och Bank of Japan kommer att noterad det. Sannolikheten för en räntehöjning vid nästa veckas möte är fortfarande låg men den oväntat kraftiga inflationsökningen ökar risken för ett överraskande drag något", sade Taro Kimura på Bloomberg Economics.

Japans finansminister Katsunobu Kato sade efter ett möte med USA:s finansminister Scott Bessent att specifika mål för valutakurser överhuvudtaget inte togs upp under mötet. Kato uppmanade samtidigt USA att ompröva sina åtgärder kring tullar.

"Det förekom ingen diskussion alls från USA:s sida om målnivåer för valutakurser eller något ramverk för valutahantering", sade Kato.


             fredag kl 6.40 (torsdag kl 16.15)
==================================
USD/SEK 9:6377 (9:5818) EUR/USD 1:1332 (1:1377)
EUR/SEK 10:9200 (10:9001) USD/JPY 143:64 (142:47)
Jp obl 2 0,70 (0,66) Jp obl 10 1,35 (1,31)
Ty obl 2 1,69 (1,70) Ty obl 10 2,45 (2,46)
US obl 2 3,80 (3,82) US obl 10 4,31 (4,34)


TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.