Laddar TradingView Widget
Laddar annons
19 Feb, 2025

ALZINOVA: GOD SÄKERHET OCH TOLERANS FRÅN HÖGRE DOS ALZ-101

Uppdaterad:
19 Feb, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Alzinova har erhållit data för den behandlingsarm där patienterna behandlats med 400 μg i bolagets fas 1b-studie med ALZ-101, för att se om en högre dos har samma säkerhet och tolerabilitet som lägre doser, och om sekundära effektmått uppfylls i högre grad.

"Bolaget har nu analyserat data från denna del, och resultaten visar på samma goda säkerhet och tolerans som för de lägre doserna, samt genererar immunrespons i paritet med övriga dosnivåer. Inga fall av Aria-H eller Aria-E (Amyloid Relaterade bildavvikelser) noterades i denna del av studien", skriver Alzinova i ett pressmeddelande.

Resultaten från denna del av studien ligger i linje med bolagets förväntningar, kommenterar Alzinovas vd Tord Labuda.

Som tidigare meddelats bearbetas, analyseras och sammanställs nu samtliga datapunkter för hela bolagets fas 1b-studie och de slutliga resultaten för hela studieperioden planeras att kunna förmedlas i slutet av mars 2025.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.