ARISE: ÅSIKTER GÅR ISÄR OM BOLAGET NÅR FÖRSÄLJNINGSMÅL 2024/25
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Arise justerade rörelseresultat i fjärde kvartalet, 24 miljoner kronor, var högre än SEB räknat med men lägre än Handelsbanken prognostiserat.
Det framgår av uppdateringar efter vindkraftbolagets rapport.
Båda bankerna är dock positiva till Arise på sikt, även om SEB tror företaget får svårt att nå försäljningsmålet för 2024-2025. SEB tror att en större andel av den brittiska projektportföljen kommer att säljas vid tidigare stadium, vilket innebär ett lägre värde per megawatt, mindre kapitalbindning och kortare ledtider.
"Vägledningen indikerar en avyttring om 360 MW under 2025 (vi prognostiserar 270 MW)", skriver SEB som upprepar köp för aktien, dock med nedjusterad riktkurs till 67 kronor (73), vilket Nyhetsbyrån Direkt skrivit tidigare på tisdagen.
Handelsbanken anser att Arise är väl positionerat att leverera på det finansiella målet om en total försäljning av 400 MW under 2024-2025 och låter därför prognoserna för bolagets division Development (projektutveckling och försäljning av vindkraftverk) vara oförändrade. För divisionen Production (elproduktion i egna vindparker) sänker dock banken prognoserna vad gäller realiserade intäkter.
"Vi förväntar oss flera projektförsäljningar under 2025 och känner oss trygga med bolagets starka vinstutsikter. Vi förväntar oss dock att många av försäljningarna sker vid slutet av året, och ser få kursdrivare i närtid", skriver Handelsbanken som upprepar den kortsiktiga rekommendationen behåll och den långsiktiga rekommendationen outperform. Handelsbankens riktkurs för Arise på tre års sikt är 75 kronor.