Laddar TradingView Widget
Laddar annons
16 Apr, 2025

BIOARCTIC: KURSREAKTIONEN KÄNNS BAKVÄND - ANALYTIKER

Uppdaterad:
16 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Läkemedelsbolaget Bioarctic har backat med 5 procent till 165:40 kronor på onsdagen efter att bolagets besked om att alzheimersläkemedlet Leqembi fick ett Europagodkännande strax före stängning på tisdagen.

En analytiker som Nyhetsbyrån Direkt har talat med har svårt att få ihop den negativa kursreaktionen efter Europagodkännandet för Leqembi.

"Jag kan inte riktigt se varför den skulle gå ned på det här utan jag skulle nog vilja hävda att den borde gå upp på det. Det här känns inte som att det är inprisat i aktien. Att då handla ned aktien på det känns bakvänt".

Hade du räknat med ett EU-godkännande för Leqembi i din värderingsmodell?

"I min modell har jag räknat med det, men jag hade inte räknat med det till 100 procent. Nu borde siffrorna gå upp när folk justerar upp sina modeller om fler har gjort som mig", säger analytikern.

Vad skulle du säga är den största risken i Bioarcticaktien nu?

"Det är marknadsintroduktionen. Vi har sett att det har tagit ganska lång tid i USA att få ut det här på marknaden. Det har inte varit brist i betalningsviljan eller patientbrist utan det har varit infrastrukturen", säger analytikern.

Framförallt handlar det om tillgången till infusionsklinikerna som har varit en flaskhals för Leqembi förklarar analytikern som påpekar att tillgången till magnetkameraundersökningar inte har varit lika svår utmaning.

"Den största risken som är kvar nu för Leqembi är att det kan ta tid. Det är därför säkert som Europa är en sådan liten del av Eisais prognos", säger analytikern som beskriver Europa som en svår marknad.

Enligt en tidigare gjord bedömning från Bioarctics partner Eisai väntades Europamarknaden utgöra 6 procent av den globala marknaden för Leqembi vid 2026 och 14 procent vid 2032.

I USA har Bioarctic och dess partner Eisai inlämnat en ansökan till läkemedelsmyndigheten FDA om en veckovis underhållsbehandling med en subkutan autoinjektor. Denna ansökan har ett så kallat pdufa-datum satt till den 31 augusti 2025. Senast vid detta datum väntas den amerikanska myndigheten komma med ett besked kring bolagens ansökan.

"Nu verkar det som om man har kommit överens om att underhållningsbehandling börjar efter 18 månader så det kommer att vara en ganska liten del av patienterna i USA som väljer att gå över till subkutan behandling i början. Sedan kommer det naturligtvis öka över tid, men det absolut viktigaste kommer att vara subkutan induktionsbehandling, att du kan starta från dag ett", säger en analytiker.

Bioarctic har tidigare uppgivit planer för att ansöka om godkännande i USA även för en subkutan induktionsbehandling med Leqembi.

Analytikern framhåller även att Bioarctics konkurrent Eli Lilly inte kommer att kunna administrera sitt alzheimersläkemedel Kisunla subkutant.

I Europa fick Kisunla en negativ rekommendation från expertpanelen CHMP i slutet av mars 2025. Vanligen brukar godkännandebesluten gå i samma riktning som rekommendationerna.

"Det är jag inte speciellt förvånad över eftersom biverkningsfrekvensen, som man har varit orolig för på många marknader i form av Aria E och Aria H, är klart mycket högre", säger analytikern.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.