Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Marknadskommentar
9 Apr, 2025

BÖRSEN: ELECTROLUX OCH ASTRA ZENECA FÖLL TUNGT, OMXS30 -2,8%

Uppdaterad:
9 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Stockholmsbörsen sjönk tydligt på onsdagen sedan USA infört ytterligare tullar mot Kina, vilket USA:s president Donald Trump flaggade för i måndags. Kina svarade senare med att höja sin tilläggstull på import av USA-varor från 34 till 84 procent från den 10 april.

Vid stängning hade OMXS30 sjunkit 2,8 procent till nivån 2.176 efter att ha pendlat mellan minus 2 och 4 procent. Aktier för 29 miljarder kronor hade då omsatts på Stockholmsbörsen i sin helhet. Den senaste veckan är nedgången 13,3 procent för OMXS30.

Inom storbolagsindexet handlades samtliga aktier på minus förutom investmentbolaget Kinnevik som steg 1,6 procent utan specifika nyheter.

Läkemedelsbolaget Astra Zeneca föll 6,8 procent, en ovanligt stor rörelse för den defensiva aktien, efter rädsla för att handelskriget ska sprida sig till sektorn. Donald Trump gick på tisdagen ut med att USA-tullar på läkemedel kommer att införas inom kort. Även konkurrenter till Astra Zeneca sjönk tydligt i Europa.

Största förlorare var Electrolux som backade nära 9 procent till drygt 64 kronor och handlades på de lägsta nivåerna på 16 år. Detta efter att vitvarubolaget fått en sänkt riktkurs av SEB till 75 kronor från 110 kronor medan rekommendationen behåll upprepas.

Vidare tappade Investor 4,4 procent till 254 kronor. Citi har sänkt sin riktkurs för investmentbolaget från 260 till 235 kronor med upprepat säljråd. Den amerikanska banken räknar med att Investors substansrabatt kommer att öka till 20 procent över tid.

Lastbilskoncernen Traton var ned 5,5 procent. Koncernens försäljning minskade till 73.100 enheter i första kvartalet, ett fall på 10 procent jämfört med det första kvartalet i fjol. Kort innan börsens stängning kom Traton även med en vinstvarning för det första kvartalet där rörelseresultatet preliminärt kommer att vara "avsevärt" lägre än marknadens förväntan.

Fastighetssektorn var generellt pressad i spåren av stigande räntor på amerikanska statsobligationer. I sektorn meddelades att Castellum vd Joacim Sjöberg vill lämna bolaget under 2026. Aktien var ned 3,6 procent.

I samma sektor har norskcypriotiske miljardären John Fredriksen ökat sitt innehav i Fabege och är nu största ägare i bolaget med 16 procent av aktierna, enligt ägardatatjänsten Holdings. Fabege sjönk 3,8 procent.

Vård- och diagnostikbolaget Medicover har förvärvat Cityfit, en polsk operatör av fitnessklubbar. Förvärvet värderar Cityfit till motsvarande 131 miljoner euro. Aktien backade 3,4 procent.


Graf: OMXS30 onsdagen den 9 april

image Källa: Infront



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.