BYGGMAX: EBITA-RESULTAT -52 MLN KR 4 KV (-77) (NY)
(Tillägg: från stycke sex)
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Byggvarukedjan Byggmax redovisar ett ebita-resultat på -52 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2024 (-77).
Ebita-marginalen uppgick till -4,8 procent (-7,7). Bruttomarginalen blev 35,2 procent (34,5 procent).
Rörelseresultatet, ebit, uppgick till -66 miljoner kronor (-91).
Nettoomsättningen blev till 1.073 miljoner kronor (998) och den jämförbara försäljningen steg 7,5 procent i kvartalet.
Utdelningen föreslås bli 0:75 kronor per aktie (0:50).
"Våra olika marknader utvecklades relativt likartat och det är glädjande att se att antalet kunder ökar jämfört med föregående år", skriver vd Karl Sandlund i rapporten.
Resultatförbättringen i kvartalet drivs enligt vd:n av en kombination av ökade intäkter, hög bruttomarginal och effektiv drift. Likt det tredje kvartalet påverkades bruttomarginalen positivt av att efterfrågan varit fokuserad på produkter med högre marginal i kombination med optimering av Byggmax e-handelserbjudande och "ett framgångsrikt inköpsarbete".