STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Forskningsbolaget Cantargia presenterar resultat i fas 1 för läkemedelskandidaten CAN10 från den första gruppen av försökspseroner som ges multipel dosering (MAD) subkutant. Resultaten är i linje med data från singeldosdelen av studien och uppges styrka potentialen för behandling var fjärde vecka.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Cantargia har även fått återkoppling från den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA under ett så kallat pre IND-möte. Stöd ska ha getts till den föreslagna utformningen av fas 2-studien i den sällsynta sjukdomen hidradenitis suppurativa (HS).
En rådgivande panel bestående av kliniska experter från USA och Europa ska också ha gett vad bolaget själva beskriver som "starkt stöd för utvecklingen av CAN10 i denna indikation."