Laddar TradingView Widget
Laddar annons
25 Apr, 2025

JONDETECH: RÖRELSERESULTATET BLEV -7,5 MLN KR 1 KV (-11,8)

Uppdaterad:
25 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Sensorteknologibolaget Jondetech redovisade ett ebitda-resultat på -4,4 miljoner kronor (-8,6) i det första kvartalet 2025.

Rörelseresultatet blev -7,5 miljoner kronor (-11,8).

Ingen omsättning redovisades för det första kvartalet.

Orderstocken uppgick till 3,3 miljoner kronor (2,1).

Kassaflödet från den löpande verksamheten var -3,8 miljoner kronor (-6,5) med likvida medel på 7,4 miljoner kronor vid periodens utgång (12,0).

"Vi har nu lämnat ett 2024 där fokus var att lansera vår produktportfölj där vårt flaggskepp, sensorelementet JIRS30 ingår, och ta nästa steg i vår kommersialiseringsplan att accelerera arbetetmed kundprojekt. Under det första kvartalet 2025 har vi byggt vidare på det arbetet och tagit flera viktiga steg för att sänka tröskeln för nya kundprojekt och för att positionera oss som en relevant aktör inom sensorteknologi globalt", skriver Jondetechs vd Leif Borgs i en kommentar till rapporten.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.