Laddar TradingView Widget
Laddar annons
22 Apr, 2025

LAGARDE: ECB ANTINGEN SÄNKER ELLER PAUSAR STYRRÄNTOR - CNBC

Uppdaterad:
22 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) ECB-chefen Christine Lagarde upprepade på tisdagen att disinflationsbanan tydligt är på rätt spår och att tullar är negativt för tillväxten.

Det sade hon i en intervju med tv-kanalen CNBC.

Hon sade också att ECB vid nästa möte antingen gör en paus eller sänker styrräntorna, men att de kommer att vara "extremt" databeroende.

Lagarde sade att hon är säker på att det finns utrymme att förhandla med USA:s president Trump om tullarna, men kommenterade inte eurons valutakurs.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.