Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
2 Jan, 2024

RUSTA: STÖRSTA ÄGARE HAR KÖPT AKTIER FÖR 8,8 MLN KR

Uppdaterad:
3 Jan, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Detaljhandelskedjan Rustas största ägare Björn och Anne Marie Forsell har på tisdagen, via bolaget Öngal i Uppsala invest, köpt 122.500 aktier till kursen 71:95 kronor, i en affär värd drygt 8,8 miljoner kronor.

Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.

Öngal i Uppsala Invests ägande i Rusta uppgår till drygt 44,5 miljoner aktier, eller strax under 30 procent av det totala antalet aktier i bolaget.

Rusta noterades på Stockholmsbörsen den 19 oktober – då låg erbjudandepriset på 45 kronor per aktie.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.