(Tillägg: sista stycket)
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Det svenska försvarets två nya ubåtar av modellen A26 är försenade igen vid Saab Kockums varv i Karlskrona.
Det rapporterar Aftonbladet.
Priset måste förhandlas om, vilket kan göra mångmiljardprojektet ännu dyrare, skriver tidningen.
”Projektet är försenat vilket kommer medföra en omförhandling i tid och ekonomi ... Konsekvenser av bedömda leveransförseningar bereds av Försvarsmakten", skriver myndigheten kortfattat i sin årsredovisning.
Enligt Försvarsmaktens budgetunderlag för 2025 skulle ubåtarna levereras sent i perioden 2025–2030. I budgetunderlaget för 2026 är leveransen flyttad till perioden 2031–2035.
De två u-båtarna beställdes år 2015. De planerades att kosta maximalt 8,6 miljarder kronor och levereras åren 2022–2024.
Varken Försvarsmakten eller Försvarets materielverk vill svara på frågor om ubåtarna, uppger Aftonbladet.
Försvarsmaktens årsredovisning publicerades den 21 februari 2025.