STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Ståltillverkaren SSAB:s minskade rörelseresultat i det första kvartalet 2025 återspeglade generellt svaga marknadsförhållanden och nedgången jämfört med fjolåret var främst hänförlig till lägre priser i Nordamerika.
Det skriver SSAB:s vd Johnny Sjöström i delårsrapporten för det första kvartalet 2025.
Rörelseresultatet förbättrades dock jämfört med föregående kvartal, med stöd av goda leveranser av SSAB:s höghållfasta stål och övriga premiumprodukter.
"Marknadspriserna i Nordamerika återhämtade sig under första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet i fjol, vilket gradvis kommer att ha en positiv effekt på SSAB Americas resultat nästa kvartal", skriver Johnny Sjöström.
Vidare uppger SSAB att turbulensen på grund av tullar och handelshinder har skapat osäkerhet och utgör en betydande risk för lägre ekonomiska aktivitet.
"SSAB påverkades inte av de amerikanska tullarna under kvartalet. SSAB gynnas av att ha produktionsorter nära stora kunder i både Europa och i USA och vårt flexibla produktionssystem medger effektiva leveranser av specialstål till exportmarknaderna", skriver SSAB-chefen vidare.
Transformationsprojektet i Luleå och konverteringen av Oxelösund uppges fortsätta enligt plan.