Laddar TradingView Widget
Laddar annons
22 Apr, 2025

USA: EFFEKTERNA AV TULLAR MER MÄRKBARA UNDER 2H TROR CITI

Uppdaterad:
22 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Den amerikanska banken Citigroups chefekonom Nathan Sheets räknar med att USA har en 40-45-procentig risk att hamna i en recession efter Trump-administrationens tullar mot Kina och resten av världen.

Det skriver Reuters.

Nathan Sheets räknar med att USA:s BNP växer under det andra kvartalet, lyft av att amerikanska konsumenter köper varor i förberedelse för tullarna. Under andra halvåret kommer den största påverkan från tullarna på USA:s ekonomi att märkas, sade han.

Vidare anser han Sheets att marknadens reaktion sedan tillkännagivandet av tullarna visar på ett förlorat förtroende för amerikanska policyer. Han tillade att detta kan påverka potentiell framtida tillväxt.

Tidigare i april sade JP Morgans chefsekonom Bruce Kasman att risken för recession i den globala ekonomin i år har höjts till 60 procent, från tidigare 40 procent.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.