Laddar TradingView Widget
Laddar annons
20 Mar, 2025

USA: TRUMP GER IRAN TVÅMÅNADSFRIST FÖR ENERGIAVTAL

Uppdaterad:
20 Mar, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) USA:s president Donald Trump har gett Iran en frist på två månader att komma överens om ett kärnenergiavtal.

Det rapporterar CNN.

Trump klargjorde i ett brev till Irans högste ledare Ayatollah Ali Khamenei, där han föreslog förhandlingar om ett nytt kärnenergiavtal, att Iran har en tidsfrist på två månader för att nå en överenskommelse.

Direktivet kommer samtidigt som Trump har uttryckt en vilja att nå en uppgörelse med Iran för att få större kontroll över deras kärntekniska kapacitet.

"President Trump gjorde det tydligt för Ayatollah Khamenei att han ville lösa tvisten om Irans kärnenergiprogram på diplomatisk väg – och mycket snart – och om detta inte var möjligt, skulle det finnas andra sätt att lösa konflikten", sade Brian Hughes, talesperson för USA:s nationella säkerhetsråd, i ett uttalande till CNN.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.